Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Uzyskanie licencji rzeczoznawcy majątkowego bez praktyki

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło wątpliwości w zakresie uzyskania zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami licencji rzeczoznawcy majątkowego bez konieczności odbycia praktyki zawodowej.

Mając na względzie ogólne zasady dotyczące uzyskiwania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego, określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami, kandydat na rzeczoznawcę majątkowego w trakcie przygotowania do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym powinien nabyć wiedzę niezbędną do sporządzenia operatu szacunkowego oraz umiejętności praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy. W tym celu kandydat powinien ukończyć podyplomowe studia w zakresie wyceny nieruchomości oraz odbyć sześciomiesięczną praktykę zawodową. Ustawodawca wprowadził możliwość zwolnienia z odbycia praktyki zawodowej poprzez udokumentowanie co najmniej dwuletniego doświadczenia zawodowego na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości. Przez wycenę nieruchomości należy rozumieć postępowanie, w wyniku którego dokonuje się określenia wartości nieruchomości. Zatem wyceny nieruchomości nie należy utożsamiać wyłącznie z określeniem wartości nieruchomości, ale całym procesem prowadzącym do określenia wartości nieruchomości, czyli postępowaniem, w wyniku którego dokonuje się określenia wartości nieruchomości. Szerzej proces ten opisują przepisy art. 150-156 ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczące wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, zawarte w dziale IV „Wycena nieruchomości" w rozdziale 1 „Określanie wartości nieruchomości".

Ustawa nie zawiera legalnej definicji doświadczenia zawodowego. Zatem zdaniem Ministerstwa, mając na uwadze charakter prawny ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, można przyjąć, że doświadczenie zawodowe należy rozumieć jako wszelkie formy zatrudnienia, stażu czy też formy nieodpłatnie wykonywanej pracy zleconej, dzięki którym wnioskodawca nabył odpowiedni poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie szacowania nieruchomości. Ze względu na to, że przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie określają katalogu zawodów czy też dokumentów niezbędnych do zwolnienia z obowiązku odbycia praktyki zawodowej, należy przeanalizować regulacje dotyczące uzyskania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości w kontekście umiejętności, jakie powinien nabyć kandydat na rzeczoznawcę majątkowego, aby prawidłowo wykonywać czynności szacowania nieruchomości.

Rodzaj wykonywanej pracy, a w szczególności konkretne czynności realizowane w ramach obowiązków służbowych przez kandydata na rzeczoznawcę majątkowego będą podlegały ocenie Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej w trakcie postępowania kwalifikacyjnego. W związku z powyższym składając wniosek o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, kandydat powinien przedstawić takie dowody, z których wynikałoby, że wykonywał przez okres co najmniej 2 lat czynności związane z wyceną nieruchomości, rozumianą jako postępowanie zmierzające do sporządzenia na piśmie opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego (np. umowa o pracę, zakres czynności, opis stanowiska pracy, świadectwo pracy, zaświadczenie o zatrudnieniu, listy referencyjne oraz inna dokumentacja w postaci ustalonych przez pracodawcę zakresów obowiązków lub umów o pracę regulujących ten zakres i odnoszący się do poszczególnych etapów wyceny nieruchomości).

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2015.05.18
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wpływ zmian Prawa budowlanego na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości
Artykuł
Wpływ zmian Prawa budowlanego na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości