W czerwcu tego roku w Łodzi weszła w życie uchwała Rady Miejskiej, która zniosła obowiązek 5-letniego okresu trwania najmu przed możliwością wykupu mieszkania z bonifikatą. Jestem najemcą takiego mieszkania od 2008 roku, przejąłem mieszkanie – na zasadzie nowej umowy – po dziadkach, mieszkałem tam od 1994 roku. Zgodnie z nowym porządkiem, złożyłem podanie o wykup, mieszkanie zostało wycenione i zostałem zaproszony do podpisania umowy. Od 2010 mam żonę, która posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jej rodziców. Posiadamy pełną rozdzielność majątkową podpisaną przed ślubem. Dowiedziałem się, że mimo to przekreśla to moje szanse na wykup mieszkania, gdyż nawet rozdzielność majątkowa nie oznacza, że nie mam prawa do jej lokalu. Proszę o informację, jak wygląda regulacja prawna w tym zakresie w Łodzi i jakie kroki należy podjąć, abym mógł bez przeszkód wykupić mieszkanie?
Uchwała RM Łodzi w sprawie wykupu mieszkań zmieniła tylko niektóre kwestie, np. możliwość wykupu po okresie 1 roku najmu itp., ale większość wymogów została zachowana. Jednym z nich jest brak prawa do innego lokalu w Łodzi.
To co sugeruje gmina nie jest zgodne z prawem, z uwagi na art. 680 ze znaczkiem 1 kodeksu cywilnego: Art. 6801. § 1. Małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.
§ 2. Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny. Sąd, stosując odpowiednio przepisy o ustanowieniu w wyroku rozdzielności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.
Z powyższego przepisu wynika, że nie przysługuje Panu prawo do lokalu żony. Ponadto żaden z następujących aktów prawnych nie przedstawia sytuacji, która uniemożliwiłaby Panu skorzystania z możliwości wykupu lokalu z względu na żonę:
UCHWAŁA NR XLIV/826/12 RADY MIEJSKIEJ W ŁODZI z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łodzi na lata 2012 – 2016.
Uchwała Nr LXXXV/817/98 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 29 kwietnia 1998 r. w sprawie ustalenia zasad sprzedaży, na rzecz najemców, samodzielnych lokali mieszkalnych, nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi i garażami, stanowiących własność Gminy Łódź.
UCHWAŁA NR XLIV/828/12 RADY MIEJSKIEJ W ŁODZI z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad sprzedaży, na rzecz najemców, samodzielnych lokali mieszkalnych, nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi i garażami, stanowiących własność Gminy Łódź.
Rzeczywiście, po rozmowie z urzędnikami w urzędzie miasta, w wydziale wykupu mieszkań można odnieść wrażenie, że podali Panu błędną informację. Sugeruję uzyskać jakieś bardziej formalne stanowisko urzędu z powołaniem się na przepisy, gdyż wtedy można będzie udzielić dokładniejszej porady.