Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

W jaki sposób można sprawdzić, czy było przeprowadzone postępowanie o nabycie spadku po zmarłym rodzeństwie mojego taty? W jaki sposób można ustalić masę spadkową po tych zmarłych? Jakie są koszty przeprowadzenia postępowania o nabycie spadku?





Postępowanie o nabycie spadku co do zasady przeprowadza sąd w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym jest sąd właściwy miejscowo dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Postanowienie wydane w sprawie jest jawne, więc można sprawdzić, czy zostało takowe wydane w sprawie spadku określonej osoby. Dodatkowo, jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, warto zajrzeć do jej księgi wieczystej, gdzie będzie się znajdować wpis wraz z podstawą jego umieszczenia, czyli odpowiednie postanowienie spadkowe.

Od 2008 r. istnieje jeszcze inna możliwość nabycia spadku. Odbywa się to u notariusza, który sporządza notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Akt taki trafia do rejestru informatycznego, który jest powszechnie dostępny pod adresem: http://www.rejestry.net.pl/ .

W razie potrzeby masę spadkową ustala sąd właściwy do prowadzenia postępowania spadkowego, natomiast to na spadkodawcach ciąży obowiązek podania spisu inwentarza we wniosku o dział spadku.

W kwestii opłat, art. 49. ustawy o kosztach sądowych stanowi:

1. Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od wniosku o:
1) stwierdzenie nabycia spadku;
2) zabezpieczenie spadku;
3) sporządzenie spisu inwentarza;
4) odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
2. Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, są umieszczone w jednym piśmie lub we wniosku o dział spadku, opłatę pobiera się od każdego z nich odrębnie

Pozostaje jeszcze dział spadku, o którym mówi art. 51:

1. Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
2. Opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

11.04.2011


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.