Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Kupno nieruchomości

W lipcu 2003 roku zawarłam przedwstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Właściciel nieruchomości zmarł w lutym 2004. Co robić?





Jeżeli strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży, w której określiły zadatek i termin zawarcia umowy przyrzeczonej, powinny w wyznaczonym terminie zawrzeć umowę sprzedaży. Jeżeli do zawarcia umowy sprzedaży nie doszło, a umowa przedwstępna jest prawidłowo sporządzona, to dalsze postępowanie zależne jest od dwóch czynników:
  • po której ze stron leżą przyczyny niedojścia do skutku umowy,
  • czy umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego, czy tylko zwykłą formę pisemną.
Jeżeli do zawarcia umowy nie doszło z przyczyn leżących po stronie sprzedającego, kupujący – o ile umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ma formę aktu notarialnego – może dochodzić wypłaty dwukrotnej kwoty zadatku lub zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli umowę sporządzono tylko w zwykłej formie pisemnej, kupujący może wówczas dochodzić tylko dwukrotnej kwoty zadatku, nie może natomiast żądać zawarcia umowy sprzedaży. Przyczyny niedojścia do skutku umowy określi sąd w toku postępowania na podstawie zebranego materiału dowodowego.

Jeżeli strona przeciwna uznała roszczenie zawarte w pozwie w całości, to dotyczy to wszystkich roszczeń drugiej strony. Jeżeli zaś uznała tylko roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży, to dotyczy to tylko zawarcia umowy.

Dalsza poprawna, a także bardziej szczegółowa interpretacja stanu prawnego nie jest możliwa bez wglądu w akta sprawy, przeanalizowania umowy i innych dokumentów oraz poznania całego stanu faktycznego. Ze względu na skalę dochodzonych roszczeń, znaczny stopień skomplikowania sprawy i różne możliwości realizacji wszystkich Pani roszczeń pomoc radcy prawnego lub adwokata jest niezbędna dla poprawnego poprowadzenia tej sprawy. Koszty związane z obsługą prawną będą mizerną kwotą w porównaniu do strat, jakie poniesie Pani w wypadku nieudolnego przeprowadzenia postępowania sądowego.

Trzeba podkreślić, że w miejsce właściciela – jako zobowiązani do zawarcia z Panią umowy sprzedaży – wejdą jego spadkobiercy. Zobowiązanie takie (jak i kwestia zwrotu zadatku) stanowią bowiem długi spadkowe.



04.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.