Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Zamiana nieruchomości

W tym roku otrzymałem w spadku mieszkanie i jestem zmuszony je sprzedać. Wiem, że obowiązuje mnie 19-procentowy podatek. Czy gdybym zamienił mieszkanie na samochód o podobnej wartości również musiałbym uiścić podatek od sprzedaży (nie byłaby to wtedy sprzedaż tylko zamiana, a pieniądze ze sprzedaży i tak byłyby przeznaczone na zakup auta)?





Tak, musiałby Pan również wtedy zapłacić podatek. W prawie podatkowym zamiana rzeczy jest równoważna ze sprzedażą. Każda ze stron umowy zamiany traktowana jest jak sprzedający, czyli osiągający przychód podlegający opodatkowaniu (jeśli jedna ze stron zachowała 5-letni termin od nabycia do sprzedaży lub podlega innemu zwolnieniu to obowiązek podatkowy dla tej strony nie powstaje).

Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z zamiany nieruchomości lub praw majątkowych jest wartość rynkowa nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany – u każdej ze stron umowy. W zeznaniu podatkowym nie warto obniżać ceny, gdyż grozi to kontrolą skarbową.

Inaczej ma się sprawa w podatkiem od czynności cywilnoprawnych popularnie nazywanym pcc. Umowa zamiany zgodnie z obowiązującymi przepisami podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek w wysokości 2 proc. przy zamianach mieszkań płaci się jednak nie tak, jak przy sprzedaży od wartości przedmiotu umowy, lecz od różnicy ich wartości, a przy pozostałych zamianach od przedmiotu, od którego należy się większy podatek.

05.08.2013


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.