Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Grunty

W wyniku podziału nieruchomości powstały dwie działki. Wytyczono też (w obszarze należącym do dzielonej nieruchomości) drogę dojazdową. Część tej drogi – nieużywana – znajduje się w obrębie ogrodzenia jednej z działek. Okazało się, że w wykazach gminy drogę powstałą przy podziale zaznaczono jako przedłużenie drogi gminnej, pomniejszając tym samym powierzchnię działki (uwzględniono to w opłatach). Obecnie sąsiad chce podzielić swoją działkę i żąda udostępnienia drogi figurującej w rejestrach gminy, a będącej de facto drogą prywatną. Co ma robić właściciel gospodarujący od ponad 20 lat na – jak się okazało – części drogi gminnej? Czy może wystąpić o zmiany w rejestrach gminy? Czy może – w stosunku do uprawianej części – dochodzić zasiedzenia?





Każda działka ma swoje określone granice wyznaczone w terenie, a każdy właściciel jest obowiązany trzymać się tych granic, np. budować ogrodzenie w granicach swojej działki. Jeżeli chodzi o drogę, to żeby miała ona formę prawną (była dla Pana wiążąca), albo musiałaby być podczas podziału wyodrębniona jako oddzielna działka (patrz: mapa podziału nieruchomości), albo też musiano by ją ustanowić jako służebność gruntową przejazdu (patrz: wpisy w dziale III księgi wieczystej). Zatem jeżeli przy postawieniu ogrodzenia przekroczył Pan wyznaczone granice swojej nieruchomości, można żądać od Pana przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Nie jest przy tym możliwe zasiedzenie tej nieruchomości w związku z brakiem upływu 30-letniego okresu jej posiadania. Natomiast w przypadku, gdyby ta droga mieściła się w ramach Pana działki, czyli miała postać służebności przejazdu, mógłby mieć zastosowanie art. 293 kodeksu cywilnego, który stanowi, że służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania jej przez lat dziesięć.

W kwestii zasiedzenia drogi stanowiącej oddzielną działkę należy pamiętać, że jeżeli właścicielem drogi jest gmina lub Skarb Państwa, to grunty zajęte pod drogi publiczne są wyłączone spod zasiedzenia, tzn. nie można nabyć ich własności.

16.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.