Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

Według wpisu w księgach wieczystych ojczym i mama są właścicielami mieszkania na prawach wspólności ustawowej. Brat ojczyma, który się nim zajmuje przez ostatnie 4 miesiące, chce ubezwłasnowolnić moją mamę, aby sprzedać to mieszkanie, a mojego ojczyma umieścić w domu opieki (mama przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i jest niezdolna do podpisywania dokumentów ani prowadzenia jakichkolwiek spraw). Czy tak po prostu, ktokolwiek może ubezwłasnowolnić osobę i sprzedać jej mieszkanie bez skonsultowania się z jej dziećmi? Ponieważ nie mieszkam w Polsce na stale oraz ze względu na dużą odległość nie będę w stanie przylecieć, aby cokolwiek załatwić. Czy jest możliwość reprezentowania mnie przez osoby trzecie w uczestniczeniu w takiej sprawie jako syn? Gdzie mogę sprawdzić, czy sprawa została założona? Czy mogę taką sprawę założyć sam?





Osobę, która z uwagi na swój stan zdrowia nie może kierować swym postępowaniem, sąd może ubezwłasnowolnić. Konsekwencją tego jest ustanowienie dla tej osoby kuratora. Kuratorem jest najczęściej osoba z najbliższej rodziny (bardzo często wnioskodawca), która się tą osobą zajmuje. Kurator może samodzielnie podejmować za tę osobę tylko czynności w ramach zwykłego zarządu. Natomiast na czynności przekraczające zwykły zarząd, np. sprzedaż mieszkania, musi mieć zgodę sądu. Sąd, rozpatrując wniosek kuratora o zgodzie na sprzedaż, będzie miał przede wszystkim na uwadze dobro osoby ubezwłasnowolnionej, zatem wniosek ten musiałby być bardzo dobrze uzasadniony, aby sąd udzielił takiej zgody. Oczywiście z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie może wystąpić również Pan, poprzez adwokata, jednak z uwagi na to, że przebywa Pan za granicą i nie planuje powrotu, wątpię, czy sąd weźmie Pana pod uwagę jako kuratora.

Niemniej bardzo pożądane byłoby skontaktowanie się z adwokatem w mieście, gdzie mieszka matka, w celu udzielenia mu pełnomocnictw i podjęcia stosownych kroków prawnych mających nie dopuścić do sprzedaży mieszkania. Należałoby to zrobić jak najszybciej, bo po dokonaniu sprzedaży na podstawie zgody sądu będzie to juz nieodwracalne. Dane odnośnie adwokatów w danym mieście można znaleźć w Internecie, a wszystkie formalności załatwić telefonicznie i drogą pocztową.



03.12.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.