Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Działalność gospodarcza

Witam. Moje pytanie dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej wynajętej nieruchomości w zabudowie bliźniaczej. Moja siostra właśnie wynajmuje swoją połowę domu przez biuro nieruchomości z zaznaczeniem, że można prowadzić w niej działalność. Obecnie odbywa się kręcenie wianków w piwnicy, garażu i w ogrodzie. Jest to dla mojej rodziny uciążliwe (7 dni w tygodniu od rana do późnych godzin). Czy szwagierka może pozwalać na prowadzenie działalności gospodarczej w tym budynku, jeśli sama nigdzie tego nie zgłosiła (podatek od wynajmu niby płaci)? Jak mogę sprawdzić sąsiada, czy ma pozwolenie na działalność gospodarczą? W pozwoleniu na użytkowanie bliźniaka wydane w 2014 roku przez nadzór budowlany wyraźnie jest napisane, że jest to budynek mieszkalny. Bardzo proszę o poradę, bo nie da się tak żyć.





To, czy dana osoba prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, można sprawdzić na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej www.ceidg.gov.pl. Wystarczy znać tylko imię i nazwisko danej osoby lub nazwę firmy, którą chce się sprawdzić. W przypadku podejrzenia nielegalnej działalności gospodarczej można zawiadomić urząd skarbowy. Fakt, że sąsiedni budynek jest budynkiem mieszkalnym, nie oznacza jednak, że nie można w nim prowadzić działalności gospodarczej. Zatem właściciel może zarówno sam w swoim budynku mieszkalnym prowadzić działalność, jak i może na przykład część swojego budynku mieszkalnego wynająć jakiejś firmie na prowadzenie takiej działalności. Jednak prowadzenie działalności zwłaszcza wytwórczej wymaga spełnienia szeregu wymogów, które nieraz trudno w budynku mieszkalnym spełnić. Warto więc w pierwszej kolejności zawiadomić organy kontrolne np. Państwową Inspekcję Sanitarną.

Nawet jeżeli przedsiębiorca prowadzi legalną działalność gospodarczą i spełnia wszelkie wymogi do jej prowadzenia, nie oznacza to, że sąsiad jest bezbronny. Swoich praw można wówczas dochodzić na drodze sądowej. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przepis ten dotyczy takich działań, których skutki przenikają w sposób naturalny na nieruchomość sąsiednią, np. przez wytwarzanie hałasów.

Warto zwrócić uwagę, że zakaz dotyczy tylko takich działań, które przekraczają przeciętna miarę. Ocena tej przeciętnej miary musi być dokonana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie. Na przykład znaczny hałas w terenie obiektów handlowych czy przemysłowych będzie inaczej oceniany niż w przypadku, gdy wokół znajdują się budynki mieszkalne. Każdy bowiem ma prawo do spokojnego wypoczynku w swoim domu. W razie przekroczenia tej granicy właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Przywrócenie stanu zgodnego z prawem nie zawsze jednak będzie jednoznaczne z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Stan zgodny z prawem bowiem oznaczać może jedynie zminimalizowanie zakłóceń, aby tej przeciętnej miary nie przekraczały.

04.12.2015


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.