Wynajmuję z żoną mieszkanie z mieszkaniowych zasobów gminy Warszawa (kiedyś gmina centrum) w mieszkaniu o powierzchni 80 mkw. (czynsz 12 zł/mkw.) od roku 2001. Mamy podpisaną umowę na czas nieokreślony. Posiadamy prawo własnościowe do mieszkania, w którym mieszka nasza córka z rodziną. Czy gmina może nas wykwaterować z tego mieszkania? Jeśli tak, co zrobić, żeby to się nie stało?
Gmina ma prawo wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia osobie, która posiada inne mieszkanie, ale pod warunkiem, że: lokal ten położony jest w tej samej miejscowości, lokator może używać ten lokal, lokal spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Lokal zamienny to lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położone dotychczasowe mieszkanie, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 mkw. powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 mkw. tej powierzchni,
Zatem jeżeli lokal, który Pan posiada, spełnia te warunki, gmina ma prawo wypowiedzieć Panu umowę najmu, a następnie przeprowadzić eksmisję. Jeżeli gmina jeszcze tego nie zrobiła, powinien Pan podarować lokal córce i wówczas gmina nie będzie mogła już wypowiedzieć umowy. Jeżeli gmina wypowie umowę, na darowanie będzie już za późno.
Paweł Puch – prawnik