Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Wynajem mieszkania – do kiedy PIT 2023?

Jeśli jesteś właścicielem wynajmowanego mieszkania, nie możesz zapomnieć o konieczności rozliczenia się z tego z Urzędem Skarbowym. Wpływy z czynszu są bowiem traktowane jako twój przychód, a zatem podlegają opodatkowaniu. Postanowiliśmy zatem zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rozliczania wynajmu mieszkania w zeznaniu podatkowym.

 

Wynajem mieszkania – jaki PIT?

 
Trudności piętrzą się już na samym początku. Jeśli miniony rok był pierwszym, w którym wynajmowałeś mieszkanie, z pewnością stoisz przed problemem, jaki druk wybrać. W zależności od formy opodatkowania w rozliczeniu za 2022 roku właściwym będzie PIT-28 bądź też PIT-36.
Warto pamiętać, że jeżeli w minionym roku wynajmowane przez ciebie mieszkanie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych, to powinieneś wybrać PIT-36. Natomiast PIT-28 wybierzesz, jeżeli wybraną przez ciebie formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
 
Co, jeżeli jednocześnie masz też umowę o pracę? Oczywiście, z tego przychodu również trzeba się rozliczyć. W przypadku tej pierwszej sytuacji – opodatkowania na zasadach ogólnych – możesz rozliczyć się na jednym druku, w tym wypadku będzie to po prostu PIT-36. Jeśli jednak najem rozliczasz w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to do odprowadzenia podatku za ten przychód użyjesz druku PIT-28. Wówczas przychody wynikające ze stosunku pracy należy rozliczyć na druku PIT-37. Brzmi skomplikowanie? Tylko za pierwszym razem!
 

PIT za wynajem mieszkania a Polski Ład

 
W tym miejscu trzeba wspomnieć również o tym, że miniony rok był ostatnim okresem, który można rozliczyć na dwa sposoby. Od bieżącego roku kalendarzowego jedyną dostępną formą rozliczenia się z wynajmowania mieszkania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W związku z powyższym w tym roku osoby, które rozliczają najem na zasadach ryczałtu, będą mogły zmienić formę opodatkowania tego dochodu wstecz, a zatem ich decyzja będzie dotyczyć ubiegłego (2022) roku. Wprowadzone przepisy, które umożliwiają takie rozwiązanie, zostały ujęte w Polskim Ładzie. Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej możliwości? Wystarczy wybrać odpowiedni druk. W tym przypadku będzie to oczywiście PIT-36 zamiast PIT-28.
 
Uwaga! Polski Ład dopuszcza jedynie zmianę z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rozliczanie na zasadach ogólnych – nie odwrotnie. Warto o tym pamiętać, by nie stwarzać konieczności korygowania swojego zeznania podatkowego.
 

Do kiedy PIT 2023? Termin jest nieprzekraczalny

 
Wśród najważniejszych rzeczy, które należy zapamiętać przy rozliczaniu przychodów za ostatni rok, jest oczywiście ostateczny termin złożenia deklaracji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się złożyć zeznanie podatkowe na druku PIT-28, czy PIT-36, masz termin do 2 maja 2023 roku. Podatnicy w tym roku zyskali więc dwa dodatkowe dni, ponieważ oficjalny termin to 30 kwietnia 2023 roku. Niedziela 2 maja to pierwszy możliwy dzień roboczy po wyznaczonym terminie.
 
Możliwość złożenia zeznania podatkowego rusza 15 lutego 2023 roku. Jeśli już wiesz, w jaki sposób chcesz rozliczyć swój przychód z wynajmu mieszkania, warto zająć się tym jak najszybciej i nie zwlekać. O takich sprawach dość łatwo zapomnieć, a przecież nikt nie lubi budzić się w nocy i dokonywać takich formalności na ostatnią chwilę.
 

Wynajem mieszkania bez podatku? Jest pewien sposób

 
Chcesz wynajmować mieszkanie, jednak obawiasz się, że po odprowadzeniu niezbędnego podatku niewiele zostanie z twojego przychodu? Jeśli liczysz na sposób, który pozwoli ci sprawnie unikać uiszczania podatku za czerpane z czynszu zyski, nie mamy zbyt dobrych wiadomości. Odstępstwa od obowiązku odprowadzenia procentu od przychodu co prawda istnieją, ale muszą zachodzić pewne ścisłe przesłanki, których spełnienie jest tu warunkiem. Po drugie, przesłanki te pozwolą nam uniknąć płacenia podatku jedynie przez pewien czas. Permanentne uchylanie się od odprowadzania podatku może zostać uznane za przestępstwo skarbowe, a łatwo się domyślić, że kary mogą być naprawdę słone.
 
Wspomnieliśmy też o pewnych sytuacjach, w których podatnik może uniknąć konieczności uiszczenia niezbędnego podatku za miniony rok. Pierwsza to oczywiście kwota wolna od podatku – obecnie wynosi ona 30 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że można z tego skorzystać wyłącznie, jeśli podatnik zdecyduje się rozliczać na zasadach ogólnych. Drugą przesłanką jest sytuacja, w której podatnik chce odliczyć poniesioną w poprzednich latach stratę z tytułu najmu (tu również wymagane jest rozliczenie na zasadach ogólnych).Wówczas dana osoba może odliczyć sobie konkretną kwotę na dwa sposoby. Jeśli zdecyduje się wykorzystać ulgę jednorazowo, obowiązuje ją limit kwotowy – 5 mln zł. Jeśli natomiast chce odliczać straty stopniowo przez 5 kolejnych lat – roczny limit wynosi 50 proc. obliczonej kwoty.
 
Podsumowując, nie taki PIT straszny, jak go malują. Z pewnością rozliczenie podatkowe wielu osobom spędza sen z powiek, a formalności wyglądają na bardzo skomplikowane. Nic więc dziwnego, że kwestia odprowadzenia podatków wywołuje obawy. Warto jednak pamiętać, że jeśli w którejś rubryce popełnimy niechcący błąd, Urząd Skarbowy zapewne poprosi nas o wyjaśnienia i korektę zaistniałej pomyłki. 
Autor: Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: KRN.pl,  2023.02.14
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Niższy podatek od nieruchomości na 2023 r.? Tak, to możliwe!
Artykuł
Niższy podatek od nieruchomości na 2023 r.? Tak, to możliwe!