Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

Wyszłam za mąż (dla mojego współmałżonka było to drugie małżeństwo, z pierwszego miał dwie córki, które noszą jego nazwisko) – razem z mężem kupiliśmy dom. Urodziła się nam córka. Niestety mój mąż zmarł. W związku z tym chciałam zapytać, czy córki męża z pierwszego małżeństwa należą do mieszkania, które kupiliśmy razem już po ślubie?





Na wstępie należy zaznaczyć, że kwestia posiadanego nazwiska nie wpływa na żadne prawa spadkowe, są to niezależne rzeczy. Co do zasady, przy dziedziczeniu ustawowym, tj. gdy nie ma testamentu, prawo spadkowe przewiduje, że po śmierci spadkodawcy, dziedziczą po nim różne osoby w zależności od stopnia pokrewieństwa. Pierwsza reguła przewiduje dziedziczenie przez małżonka oraz dzieci spadkodawcy: w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Nie ma przy tym znaczenia, w którego małżeństwa są dzieci, dziedziczą majątek pozostawiony przez zmarłego rodzica (art. 931. § 1).

Jeśli założyć najczęstszą sytuację, czyli, że Państwa nieruchomość została wniesiona do majątku wspólnego, to po śmierci Pani męża, połowa nieruchomości, która przypadała jemu, będzie podlegać dziedziczeniu przez Panią, Waszą wspólną córkę i jego dwie córki w częściach równych, czyli w efekcie końcowym Pani będzie posiadać ⅝ nieruchomości, a każda z córek po ⅛.

07.06.2013


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.