Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Kupno nieruchomości

Z dwojga małżonków mąż stara się o wykupienie mieszkania kwaterunkowego, którego najemcą został po swojej zmarłej matce. Żona całe życie była wraz z dziećmi (obecnie dorosłymi) zameldowana w mieszkaniu swojej matki i po jej śmierci ma zamiar wciąż tam mieszkać. Czy żeby się ubiegać o wykup mieszkania męża, muszą być tam oboje zameldowani? Czy musi on załatwiać sprawę wykupu osobiście, czy może to zrobić żona? Czy mogą, będąc małżeństwem, mieszkać w dwóch lokalach komunalnych?





Czy żeby się ubiegać o wykup jego mieszkania muszą być tam oboje zameldowani?

Z formalnego punktu patrząc na problem, należy stwierdzić, że nie ma konieczności aby obydwoje byli zameldowani w jego mieszkaniu. Jednak po złożeniu przez niego wniosku, urząd miasta dowie się o innym miejscu zameldowania żony, może odrzucić jego wniosek i na podstawie art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego wypowiedzieć mu umowę najmu jego lokalu.

Czy on musi załatwiać sprawę wykupu mieszkania osobiście, czy może to zrobić ona?

Odpowiedz na to pytanie wymaga rozważenia dwóch scenariuszy. Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami pierwszeństwo w nabyciu lokalu zbywanego przez gminę przysługuje najemcy lokalu, który wynajmuje je na czas nieoznaczony. W sytuacji, gdy matka umarła przed wstąpieniem przez syna w związek małżeński, najemcą jest tylko mąż, dlatego też to on jest upoważniony do złożenia wniosku o wykup mieszkania lub oświadczenia o zamiarze przyjęcia oferty gminy. W tej sytuacji żona może reprezentować męża tylko na podstawie pełnomocnictwa, czyli występować w jego imieniu, a nie swoim.

Istnieje jednak inna możliwość. Otóż małżonkowie będą traktowani łącznie jako najemcy mieszkania, jeśli nawiązanie stosunku najmu nastąpiło w trakcie trwania małżeństwa w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych (art. 6801 k.c.), dlatego też jeśli matka ojca rodziny umarła po wejściu przez niego w związek małżeński, jego żona w świetle przepisów prawa jest uznawana za współnajmującą.  Dopóki matka żyła to ona była głównym najmującym mieszkanie, a po jej śmierci jej syn, jeśli dopełnił odpowiednich formalności, stał się głównym najemcą. W opisanej powyżej sytuacji obaj małżonkowie jako najemcy będą mieli prawo złożyć wniosek o wykup mieszkania na podst. art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Z powyższych rozważań wynika, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zastosowanie odpowiednich przepisów jest tutaj uzależnione od momentu śmierci Jego matki.

Czy mogą być małżeństwem i mieszkać w dwóch lokalach komunalnych?

Na gruncie polskiego systemu prawnego niedopuszczalna jest sytuacja, w której jedna osoba posiada dwa miejsca stałego pobytu art. 5 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, dlatego też w danej sytuacji każdy z małżonków będzie musiał wskazać jedno miejsce stałego pobytu.

Zakładając, że każdy z nich wybierze mieszkanie swoich rodziców. Dojdzie do sytuacji, w której każdy z małżonków będzie mógł prawnie mieszkać w obu mieszkaniach. Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowanie miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Zgodnie z powyższym Urząd Miasta będzie miał prawo wypowiedzieć umowę najmu mężowi, ponieważ będzie mu przysługiwało prawo zamieszkania z żoną w miejscu gdzie jest zameldowana.

Odpowiadając na powyższe pytanie: małżonkowie nie mogą mieszkać w dwóch lokalach komunalnych.



17.09.2010


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.