Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

Za życia mama przepisała na mnie spółdzielczy wkład mieszkaniowy. Wykupiłam mieszkanie na własność i założyłam księgę wieczystą. Mama zmarła, nie pozostawiając żadnego testamentu. Czy siostra ma prawo dochodzić ode mnie zachowku czy spadku?





Mieszkanie będące Pani własnością nie weszło w skład spadku, wobec tego inni spadkobiercy nie mogą sobie rościć do niego żadnych praw. Nie zostało ono również nabyte w darowiźnie, gdyż darowizną objęty był tylko wkład mieszkaniowy, a mieszkanie nabyła Pani od spółdzielni, było to więc nabycie pierwotne (nie od poprzedniego dysponenta).
Oczywiście w pewnych okolicznościach osoba, która uzyskała od spadkobiercy darowiznę, może być zobowiązana do wyrównania zachowku. Jednak w tym wypadku doliczeniu do spadku może podlegać tylko wysokość przekazanego w darowiźnie wkładu, a nie wartość mieszkania. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem trzech lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).



21.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.