Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych

Weszły w życie nowe przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz. U. z 2013 r., poz. 503).

Zmiany wprowadzone przez nowelizację dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z postępowaniem o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych oraz leśnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dotychczas przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych klas I-III wymagało uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, przy czym zgoda ta wymagana była jedynie dla gruntów, których zwarty obszar przekraczał 0,5 ha. W praktyce właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 0,5 ha skutecznie omijali te przepisy, dokonując najpierw podziału nieruchomości na mniejsze działki. W konsekwencji takiego podziału powstawały działki mniejsze niż 0,5 ha, co było jednoznaczne z tym, że zgoda ministra na zmianę ich przeznaczenia nie była konieczna. Taki proceder prowadził do przeznaczania na cele (głównie budowlane) terenów o najlepszych cechach i charakterystyce, jeśli chodzi o grunty używane do produkcji rolnej lub tworzenia terenów zalesionych. Odbywał się on bez żadnego nadzoru i zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Po wejściu w życie przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych takie omijanie prawa nie będzie możliwe. Zgodnie z nowelizacją, zgody ministra będzie wymagało przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne wszystkich użytków rolnych klasy I-III. Dotychczas powstawały też liczne wątpliwości, co do tego, kto jest stroną postępowania o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych oraz leśnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W celu usunięcia tych niejasności wprowadzono przepis, który wskazuje, iż stroną podstępowania o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III, jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jednoznaczne brzmienie przepisu nie pozostawia już wątpliwości, że stroną takiego postępowania nie jest ani właściciel, ani też użytkownik wieczysty nieruchomości, której przeznaczenie ma ulec zmianie.

Nowe przepisy, wprowadzone ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych, mają zatem na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych. Czas pokaże, czy spowodują zmniejszenie ilości terenów wykorzystywanych pod inwestycje, co w konsekwencji może spowodować wzrost cen gruntów.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2013.07.24
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Ustawa śmieciowa w pigułce
Artykuł
Ustawa śmieciowa w pigułce