4 września br. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. poz. 942). Na podstawie nowelizacji zmianie uległ sposób stwierdzania wniesienia wadium oraz sposób podania do publicznej wiadomości ogłoszenia o przetargu.
Zgodnie ze zmianami, komisja przetargowa przed otwarciem przetargu stwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Dotychczas uczestnik przetargu musiał przedłożyć komisji przetargowej dowód wniesienia wadium, co uniemożliwiało dopuszczenie do udziału w przetargu osoby, która nie posiadała przy sobie dowodu wniesienia wadium, nawet wówczas, gdy wpłata wpłynęła na konto urzędu. Obecnie nie będzie to konieczne. Zmiany dotyczą też terminu wniesienia wadium. Dotychczas termin wniesienia był ustalony w taki sposób, aby umożliwiał komisji przetargowej stwierdzenie, że „dokonano wpłaty wadium”, co sugerowało, że wadium wnoszone jest jedynie w formie wpłaty pieniężnej. Nowe brzmienie przepisu wskazuje natomiast, że termin ten powinien zostać ustalony w sposób umożliwiający stwierdzenie, nie później niż 3 dni przed przetargiem, że dokonano wniesienia wadium.
Nowelizacja zmieniła też sposób i tryb przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości. W prasie nie będzie się publikować, tak jak dotychczas, całej treści ogłoszenia o przetargu, a tylko wyciąg z tego ogłoszenia.
Określono też zakres danych podlegających publikacji, co jednak nie wyklucza publikacji całego ogłoszenia o przetargu. Ogłoszenia te powinno też być zamieszczone na stronie internetowej urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. W ogłoszeniu o przetargu ustnym nieograniczonym oraz o przetargu pisemnym nieograniczonym wskazać należy jedynie cenę wywoławczą nieruchomości, a nie jak dotychczas cenę wywoławczą oraz cenę podaną w wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
Nowelizacja wprowadza też przepisy przejściowe, które wskazują, że w przetargach ogłoszonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz w rokowaniach ogłoszonych przed tym dniem stosować należy przepisy dotychczasowe.