Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Współwłasność

Zniesienie współwłasności i koszty takiego postępowania





Proszę o poradę w następującej sprawie: mam lokal w nieruchomości, w której są dwa odrębne mieszkania, na parterze mieszka sąsiad, ja mieszkam na piętrze. Każdy z właścicieli posiada akt notarialny na 1/2 domu oraz działkę przy domu, która podzielona jest na połowę. Na mojej połowie jest wolnostojący garaż, który postawił właściciel, od którego kupiłem mieszkanie. Garaż jest zalegalizowany i płacę podatek, wymieniony jest też w akcie notarialnym. Sąsiad na swojej połowie posadził drzewa i ma sad. Cztery lata temu sąsiad dobudował do swojego parteru werandę oraz dodatkową piwnicę. Chcę dokonać zniesienia współwłasności. Sąsiad nie wyraża na to zgody. Warunkuje ją tym, że mam dać mu za to pewną kwotę pieniędzy (10 000zł), wtedy zgodzi się na zniesienie współwłasności, a także żąda dodatkowo, by mu dać piwnicę, ponieważ mamy po dwa pomieszczenia piwniczne. Części wspólne nieruchomości zostały ujęte na zasadzie ugody sądowej zawartej przez byłych współwłaścicieli w 1960 r,, którzy obecnie już nie żyją. O zniesienie współwłasności będę ubiegać się na drodze sądowej.

  • Czy sąd wyznacza specjalistę, który przeprowadzi inwentaryzację całego domu, czyli mojej i sąsiada części?
  • Kto ponosi koszty przeprowadzenia inwentaryzacji domu, od czego zależą?
  • Czy garaż będący na mojej połowie działki będzie podlegał też podziałowi?
  • Czy dobudowane przez sąsiada do domu weranda i schody oraz piwnica wchodzą w skład inwentaryzacji?
  • Czy sąsiad ma prawo nie zgodzić się na inwentaryzację w przypadku, gdy chcę znieść współwłasność?
  • Czy ugoda dotycząca części wspólnych zawarta w 1960 r. pozostaje dalej ważna i nie ulega rewizji na drodze sądowej?

Bardzo zależy mi na uporządkowaniu i zniesieniu współwłasności, którą będzie dziedziczyć moje dziecko.

Zniesienia współwłasności można dokonać w drodze umowy w przypadku nieruchomości w formie aktu notarialnego jeżeli współwłaściciele są zgodni co do zasad zniesienia współwłasności lub w przypadku braku porozumienia każdy ze współwłaścicieli może żądać tego zniesienia na drodze sądowej. Sąd w przypadku zniesienia współwłasności będzie dążył do fizycznego podziału nieruchomości zwłaszcza w przypadku jak opisanym w pytaniu. Jeżeli współwłaściciele wcześniej dokonali między sobą podziału nieruchomości do korzystania to taki sposób podziału będzie miał bardzo istotne znaczenie, to znaczy sąd przyjmie taki podział jako podstawę do podziału prawnego i aby odejść od takiego podziału muszą istnieć ku temu jakieś uzasadnione podstawy.

Podział budynku może przybrać postać podziału działki wraz z budynkiem na dwie części, czyli stworzenie bliźniaka lub gdy taki podział nie jest możliwy na wydzieleniu w budynku samodzielnych lokali mieszkalnych i przyznania ich na wyłączną własność poszczególnym współwłaścicielom i pozostawienie działki jak i budynku jak całości nadal we współwłasności. Sąd w celu podziału geodezyjnego nieruchomości powoła biegłego geodetę. W przypadku gdy dokonany podział nie będzie odpowiadał wielkości udziałów sąd zasądzi stosowne dopłaty w oparciu o opinię biegłego rzeczoznawcy majątkowego.
Koszty zniesienia współwłasności w tym opłaty sądowe i koszty opinii biegłych poniosą obaj współwłaściciele.

21.04.2016


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.