Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Zwolnienie z podatku dochodowego

Podatnik realizujący zwolnienie poprzez zakup lokalu mieszkalnego ma dążyć, aby w nim zamieszkać, ale przepisy nie określają kiedy i jak długo ma go użytkować. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy podatnik nabędzie lokal, ale z różnych powodów zamieszka w nim dopiero po upływie określonego czasu. W takim przypadku prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika także okoliczność, że przez jakiś czas lokal ten będzie oddany w używanie innej osobie – wynika z interpretacji indywidualnej z 09.02.2018 r. sygn.akt 0115-KDIT2-3.4011.78.2017.2.KP.

Odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło, nabycie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Jednak zwolnione z niego są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w okresie 2 lat, liczonych od końca roku podatkowego, kiedy nastąpiło odpłatne zbycie.

Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się między innymi koszty poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Ważne, aby obiekt leżał w granicach państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub w innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Zasadzie podlega także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu czy też udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem. Przepisy obejmują również nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Niezbędnym warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na własne cele mieszkaniowe określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że celem wnioskodawcy jest dążenie, aby zamieszkać w nowym lokalu. Przepisy prawa podatkowego nie określają kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy podatnik nabędzie lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym z różnych powodów zamieszka po upływie określonego czasu np. kilku miesięcy. W takiej sytuacji prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że przez kilka miesięcy lokal ten będzie oddany w nieodpłatne używanie.


 

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2018.02.19
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

 Wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa własności
Artykuł
Wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa własności