Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Przestępstwo czyszczenia kamienic

24 września 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustawa jest reakcją ustawodawcy na zachowania właścicieli nieruchomości, którzy dążąc do uzyskania władztwa nad mieszkaniami utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych mieszkań, najczęściej poprzez wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, dewastowanie budynku, zanieczyszczania oraz niszczenia jego części wspólnych np. poprzez usuwanie drzwi i okien.

Art. 191 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przemoc określona w art. 191 § 1 Kodeksu karnego polega wyłącznie na fizycznym oddziaływaniu na człowieka i nie obejmuje działań pośrednich (tzw. przemocy pośredniej) przez postępowanie z rzeczą. Zmiana ustawy polega na dodaniu w art. 191 Kodeku karnego § 1a w brzmieniu: Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 (tj. w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia) stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego. Ponadto dodawany w artykule 191 § 3 wprowadza wnioskowy tryb ścigania nowego przestępstwa. W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek, postępowanie z chwilą złożenia wniosku toczy się z urzędu.

Ustawa z dnia 10 września 2015 r. zmienia również ustawę z dnia 7 lipca 2004 r. Prawo budowlane poprzez wprowadzenie regulacji umożliwiających lokatorom podejmowanie działań w przypadku niewłaściwego postępowania właścicieli lokali. Obiekt budowlany poddany zostanie obowiązkowej kontroli, jeżeli osoby zamieszkujące lokal mieszkalny zgłoszą dokonanie nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń. Zgodnie z generalną zasadą Prawa budowlanego, obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Kontrola zostanie przeprowadzona w terminie 3 dni od dnia otrzymania zgłoszenia. W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, organ nadzoru budowlanego nakaże, w drodze decyzji, usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń, lub przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i będzie mogła być ogłoszona ustnie. Osoba, która nie zastosuje się do decyzji, będzie mogła zostać ukarana mandatem w wysokości do 2000 zł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2015.10.09
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wady postępowania o rozgraniczenie nieruchomości
Artykuł
Wady postępowania o rozgraniczenie nieruchomości