Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Zmiany w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego

5 października 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Celem ustawy jest wprowadzenie do przepisów rozdziału 2a ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zmian, które umożliwią finansowanie nowych inwestycji w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego.

Instrumentem wsparcia nowych przedsięwzięć będzie preferencyjny kredyt i gwarancja nabycia emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (oprocentowanych w formule stopy zmiennej wg stawki WIBOR 3M bez marży). Zachowanie preferencyjnego charakteru finansowania ma zapewnić wsparcie ze środków publicznych w postaci dopłaty dla BGK, pokrywającej różnicę między oprocentowaniem nominalnym a preferencyjnym (w wysokości 1,3 punktu procentowego powyżej stopy WIBOR 3M). Uruchomienie preferencyjnej akcji kredytowej BGK w segmencie społecznego budownictwa czynszowego zakłada w pierwszym etapie 10-letni okres realizacji, umożliwiając, zgodnie z uzasadnieniem, objęcie finansowaniem co najmniej 30 tys. nowych mieszkań.

Nowelizacja poszerza ponadto krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z preferencyjnego finansowania zwrotnego na realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych. Prócz towarzystw budownictwa społecznego i spółdzielni mieszkaniowych, kredyty będą przyznawane spółkom gminnym (spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkom akcyjnym, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, niedziałającym w formie TBS). Warunkiem udzielenia finansowania zwrotnego jest zawarcie przez kredytobiorcę umowy z właściwą miejscowo gminą. Finansowanie zwrotne może zostać udzielone do wysokości 75 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego na okres nie dłuższy niż 30 lat.

Nowelizacja określiła zasady działania podmiotów innych niż TBS-y na rynku wynajmu lokali wybudowanych z udziałem środków z programu rządowego oraz wprowadziła zmiany w przepisach określających zasady funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego w celu poprawy warunków realizacji nowych inwestycji związanych z budową mieszkań na wynajem oraz doprecyzowania treści obecnie obowiązujących przepisów.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2015.10.19
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

 Przestępstwo czyszczenia kamienic
Artykuł
Przestępstwo czyszczenia kamienic