5 sierpnia 2013 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zasadniczym celem nowelizacji jest doprowadzenie do faktycznej realizacji zasady jawności ksiąg wieczystych, poprzez zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do księgi wieczystej przy uwzględnieniu aktualnych możliwości technicznych, w szczególności poprzez dostęp za pośrednictwem internetu.
Nowelizacja ustawy wprowadza zasadę, że księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przede wszystkim w formie elektronicznej, a docelowo wyłącznie w systemie informatycznym. Nowelizacja ustawowo zagwarantowała powszechny, bezpłatny dostęp do przeglądania treści ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, może bezpłatnie ją przeglądać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Nowelizacja przewiduje możliwość wydawania przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych nowego rodzaju dokumentu w postaci wyciągu z księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, obejmującego dane ze wskazanych działów księgi wieczystej. Po wejściu w życie zmian w ustawie o księgach wieczystych i hipotece możliwe będzie również składania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosków o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu takiej księgi i samodzielnego wydrukowania przez wnioskodawcę dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (takie wydruki będą miały moc dokumentów wydawanych przez sąd). Zwłaszcza to ostatnia możliwość znacznie ułatwi i odbiurokratyzuje system obrotu nieruchomościami. Dotychczas bowiem konieczna była wizyta w sądzie w celu uzyskania odpisu z księgi wieczystej. Teraz sami będziemy mogli wydrukować sobie w domu odpis z księgi wieczystej, a każdy organ administracji, a także notariusz uzna to za dokument urzędowy poświadczający np. nasze prawo własności do nieruchomości.
Nowelizacja wprowadza także możliwość wyszukiwania ksiąg wieczystych w zasobach centralnej bazy danych ksiąg wieczystych przez wymienione w ustawie podmioty, po uzyskaniu zgody Ministra Sprawiedliwości. O taką zgodę wystąpić mogą : sądy, prokuratura, organy kontroli skarbowej, organy celne, administracyjne organy egzekucyjne, organy podatkowe, komornicy sądowi, Policja, Najwyższa Izba Kontroli, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, notariusze. O zgodę tę może wystąpić także podmiot uprawniony do występowania w imieniu grupy podmiotów, o których mowa wyżej. Zatem na przykład Rada Notarialna będzie mogła w imieniu notariuszy wystąpić o uzyskanie takiej zgody.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2013 r.