Zgodnie z prawem budowlanym w budynkach można stosować jedynie takie wyroby budowlane, które zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z przepisami odrębnymi (por. art. 10 ustawy).
W przypadku wyrobów budowlanych należy sięgnąć przede wszystkim do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. nr 92, poz. 881), pomocne będą także przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. nr 204 poz. 2087 oraz z 2005 r. nr 64, poz. 565) oraz rozporządzenia wydane na ich podstawie. Polskie unormowania stanowią implementację dyrektywy Unii Europejskiej 89/106 – stanowiącej jedną z tzw. dyrektyw nowego podejścia. Są to przepisy unijne, określające zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować, odnoszące się do pewnej grupy produktów (nie tylko wyrobów budowlanych, ale także urządzeń elektrycznych czy zabawek), które – aby trafić na rynek europejski – muszą posiadać oznaczenie „CE”.
W pierwszej kolejności zauważmy, co ustawa rozumie przez „wyroby budowlane”. Właściwa ustawa precyzuje, że chodzi o taką rzecz, która „została wytworzona w celu zastosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym” i ma wpływ na spełnienie wymagań podstawowych (dotyczących m.in. bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego czy ochrony przed hałasem). Oznacza to, że przez wyrób budowlany rozumie się nie tylko materiały budowlane, ale także drzwi czy okna, kojarzone raczej z elementami wyposażenia.
Jak wynika z ustawodawstwa, o którym mowa powyżej, aby wyrób budowlany był uznany za nadający się do stosowania musi być zgodny z wymaganiami podstawowymi, co stwierdza się odpowiednim oznakowaniem. Co do zasady, każdy z takich wyrobów powinien być oznakowany albo europejskim znakiem „CE”, albo znakiem budowlanym „B”. Pierwszy z nich oznacza, że dokonano oceny zgodności towaru z normą zharmonizowaną albo europejską aprobatą techniczną, z kolei polski znak budowlany – odnosi się do wyrobów posiadających deklarację zgodności z polskimi normami.
Ponieważ wyroby nie posiadające wyżej wymienionych oznaczeń mogą okazać się niebezpieczne, przed dokonaniem zakupów warto zajrzeć na stronę internetową Generalnego Urzędu Nadzoru Budowlanego, gdzie znajduje się Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych. Jeżeli z kolei mamy pewne wątpliwości co do prawdziwości oznaczeń lub dany produkt ich nie posiada (zauważyć w tym miejscu należy, że pewna grupa produktów – zamieszona w wykazie wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa – nie musi być oznakowana), warto zwrócić się do Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Instytucja ta ma szereg uprawnień kontrolnych, z których często korzysta – w samym 2010 r. wszczęła ponad 700 postępowań. Z punktu widzenia konsumentów jest to poważna broń, bowiem w przypadku wykrycia nieprawidłowości może zmusić producenta do wycofania towaru z rynku.