Nabywca na licytacji nieruchomości nabywa ją bez żadnych ciążących na niej obciążeń i zadłużeń. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia i przysądzenia własności wygasają: hipoteka, służebność gruntowa i osobista oraz skutki zabezpieczenia roszczeń osobistych na nieruchomości. Wygasają też skutki zabezpieczenia roszczeń osobistych na nieruchomości. Chodzi tutaj na przykład o prawo odkupu, dzierżawy i najmu. W zamian za to osoby, którym przysługują te prawa i roszczenia, mają prawo do zaspokojenia się z ceny nabycia tej nieruchomości z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.
Nowelizacja k.p.c. wprowadziła możliwość prowadzenia uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Tego rodzaju egzekucja może być wszczęta w stosunku do nieruchomości spełniającej wymogi wskazane w art. 10131 k.p.c.Jeśli nieruchomość nie spełnia żadnego z wyżej wymienionych warunków, dalsze postępowanie toczy się według przepisów o egzekucji z nieruchomości. Właściwym do przeprowadzenia tej egzekucji jest komornik działający przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Obowiązujące przepisy pozwalają wierzycielowi dokonać wyboru komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona, nawet jeżeli nieruchomość nie leży w jego rewirze. Po złożeniu wniosku do komornika o ten rodzaj egzekucji, przystępuje on niezwłocznie do jej zajęcia, a następnie dokonuje opisu i oszacowania tej nieruchomości. Jeżeli zajęto niezabudowaną nieruchomość gruntową, która nie jest obciążona na rzecz osób trzecich, komornik zaoferuje ją do sprzedaży z wolnej ręki po cenie nie niższej niż wartość oszacowania. Sprzedaż następuje po upływie dwóch tygodni od dnia opisu i oszacowania.
Jeśli sprzedaż z wolnej ręki nie nastąpi w terminie jednego miesiąca od dnia zakończenia opisu i oszacowania, sprzedaż następuje w drodze licytacji na podstawie przepisów wynikających z licytacji nieruchomości. Termin i miejsce licytacji oraz sumę oszacowania i cenę wywołania komornik ogłasza przez publiczne obwieszczenie, które doręcza uczestnikom postępowania, organowi gminy, urzędowi skarbowemu i organom ubezpieczeń społecznych z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosiły zestawienie podatków i innych danin publicznych należnych do dnia licytacji. Na co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji obwieszczenie zostaje ogłoszone publicznie w budynku sądowym, w lokalu organu gminy oraz w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Natomiast na wniosek i koszt strony komornik może zarządzić ogłoszenie również w inny wskazany przez nią sposób. Cena wywoławcza wynosi 3/4 sumy oszacowania. Gdyby na pierwszej licytacji nikt nie przystąpił do przetargu na wniosek wierzyciela, komornik wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania wynosi 2/3 sumy oszacowania i jest to najniższa cena, za jaką wówczas można nabyć nieruchomość.
Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca zlicytowanej nieruchomości wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika, które wynikają ze stosunku najmu i dzierżawy. Po zapłaceniu przez nabywcę sumy sąd niezwłocznie wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, po uprawomocnieniu się którego komornik sporządza plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji zgodnie z art. 1035 k.p.c. i następne.