Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Sprzedaż mieszkań będących własnością Poczty Polskiej

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” w kwestii sprzedaży mieszkań będących własnością Poczty Polskiej SA. Sprzedaż takich lokali reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa, osobom uprawnionym, na warunkach preferencyjnych ( Dz. U. z dnia 23 stycznia 2001 r. Nr 4 poz. 24 z późn. zmianami). Zgodnie z art. 1 tej ustawy preferencyjna sprzedaż lokalu mieszkalnego na rzecz jego najemcy jest możliwa wtedy, gdy mieszkanie wchodzi w skład budynku mieszkalnego będącego własnością przedsiębiorstwa, spółki. Przez budynek mieszkalny rozumieć należy budynek w całości zajmowany przez lokale mieszkalne bądź budynek, w którym mieszkania zajmują ponad 50 proc. powierzchni. Do momentu wejścia w życie ustawy z dnia 5 września 2008 r. o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” (Dz.U. Nr 180, poz.1109, z późn. zm.) w spółce obowiązywał przepis art. 14 ust. 3 przyjęty 24 sierpnia 2003 r. w ustawie o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska” umożliwiający zbywanie mieszkań po preferencyjnych cenach bez względu na przeznaczenie budynku, w którym znajdowało się dane mieszkanie.

Wejście w życie ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” umożliwia sprzedaż mieszkań najemcom z bonifikatą tylko w budynkach mieszkalnych. W pozostałych przypadkach nie ma podstawy prawnej do wykupu mieszkań przez lokatorów z bonifikatą. Obecnie w Poczcie Polskiej SA ok. 70 proc. mieszkań zlokalizowanych jest w budynkach niemieszkalnych, bez prawa do nabycia z bonifikatą. Taki stan prawny spowodował wstrzymanie sprzedaży lokali mieszkalnych przez spółkę, co jest powodem skarg najemców. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom setek lokatorów mieszkań pocztowych, w zakresie wykupu po preferencyjnych cenach najmowanych przez nich lokali mieszkalnych, potrzebna jest nowelizacja ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska”, przywracająca obowiązujące zapisy sprzed dnia 5 września 2008 r.

W zmianie pierwszej nowelizowanej ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska„ dodano w art. 17 tejże ustawy nowy ustęp 1a., który przewiduje, iż do sprzedaży lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących własność Poczty Polskiej SA., bez względu na przeznaczenie tego budynku, będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zbywaniu mieszkań, dotyczące pierwszeństwa sprzedaży osobie uprawnionej, zasad takiej sprzedaży oraz bonifikat przysługujących przy kupnie takiego lokalu. Proponowana zmiana przywraca stan sprzed 2008 r. i pozwala sprzedawać najemcom Poczty Polskiej SA zajmowane przez nich mieszkania po cenach preferencyjnych bez względu na przeznaczenie budynku, w których one się znajdują.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2014.06.30
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Opłata za wywóz śmieci we wspólnocie mieszkaniowej
Artykuł
Opłata za wywóz śmieci we wspólnocie mieszkaniowej