Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Zasoby mieszkaniowe i zwolnienie od podatku

Zasoby mieszkaniowe i zwolnienie od podatku
Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ustawa o pdop (podatku dochodowym od osób prawnych – KRN.pl) zwalnia od podatku dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, TBS-ów oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zwolnieniem objęta jest ta ich część, która przeznaczona jest na utrzymanie tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Dla prawidłowego stosowania powyższej regulacji, istotne jest zatem określenie zakresu pojęcia „zasoby mieszkaniowe” oraz „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”, użytego w tym przepisie. W tym celu Minister Finansów w dniu 5 marca 2008 r. wydał ogólną interpretację prawa podatkowego nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82.

Wskazał w niej, że mimo iż ustawy określające zasady funkcjonowania podmiotów zajmujących się gospodarką mieszkaniową nie zawierają definicji tych pojęć, to analiza zawartych w nich postanowień jest pomocna przy określeniu zakresu tego pojęcia na potrzeby pdop. Uwzględniając obowiązujące regulacje, Minister Finansów stwierdził, że jego zdaniem przez „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:
 

  • znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże;

  • budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, np.: spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe;

  •  
  • urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak np.: zbiorniki-doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np.: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.

Związane z tymi zasobami przychody (np. opłaty, czynsze, odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Budynki mieszkalne nierozłącznie i trwale związane są z gruntami, na których zostały one zbudowane i wraz z nimi wchodzą w skład zasobów mieszkaniowych. Tym samym wartość otrzymanego nieodpłatnie na własność gruntu, na którym stoją budynki mieszkalne (np. przez jego zasiedzenie bądź w formie darowizny) stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
 

Obrazek

Autor: Agata Cieśla
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 438 z dnia 2008-03-20,  2008.03.25
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zobowiązanie podatkowe wspólnoty mieszkaniowej czy właściciela
Artykuł
Zobowiązanie podatkowe wspólnoty mieszkaniowej czy właściciela