Czekają nas kolejne zmiany prawa budowlanego za sprawą ustawy o zmianie niektórych ustaw, w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projektowane zmiany mają wejść w życie od 2017 r. Tak jak poprzednia nowelizacja, także i obecna zakłada kolejne uproszczenia procesu budowlanego poprzez określenie robót budowlanych, które wymagały pozwolenia na budowę, jako wymagających zgłoszenia lub niewymagających ani pozwolenia, ani zgłoszenia.
Budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 mkw., która dotychczas wymagała zgłoszenia, po nowelizacji nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Natomiast budowa wiat o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw., powierzchni działki, która obecnie wymaga pozwolenia na budowę (z wyjątkiem wiat na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe) po nowelizacji będzie wymagać zgłoszenia.
Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 mkw. i opaski brzegowe oraz inne sztuczne, powierzchniowe lub liniowe umocnienia brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych dotychczas wymagały zgłoszenia, po nowelizacji nie będą wymagały ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
Wykonanie instalacji klimatyzacyjnych ma się odbywać bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia.
Zjazdy z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach obecnie wymagają pozwolenia na budowę, a po nowelizacji będą wymagać zgłoszenia. Natomiast zjazdy z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach, które dotychczas były realizowane na podstawie zgłoszenia, nie będą potrzebowały pozwolenia ani zgłoszenia.
Przepusty o średnicy do 100 cm obecnie wymagają pozwolenia na budowę, a po nowelizacji nie będą wymagały ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
Przebudowa budynków, dla których konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, obecnie co do zasady wymaga pozwolenia na budowę, jednak wymóg uzyskania zgody organu administracji architektoniczno-budowlanej na przebudowę (np. poszerzenie otworów drzwiowych) zostanie uznany za zdecydowanie zbędny, pod warunkiem, że nie dotyczy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych. Jednak dla przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych pozostanie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę.
Przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych obecnie wymaga zgłoszenia, pod warunkiem, że nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku. Zgłoszenie będzie wymagane jedynie w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków, a w pozostałym zakresie przebudowa nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
Remont obiektów budowlanych, których realizacja wymaga pozwolenia na budowę, obecnie musi przebiegać na podstawie zgłoszenia, a po nowelizacji zgłoszenia wymagać będą takie remonty, które dotyczyłyby obiektów budowlanych innych niż budynki z pozwoleniem na budowę. Przepis ten dotyczy także przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych budynków, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Ponadto skrócony zostanie termin sprzeciwu do zgłoszeń budowy – z 30 do 21 dni, co zapewni przyspieszenie rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji na podstawie zgłoszenia. Co więcej, proponuje się dodanie przepisu umożliwiającego wydawanie zaświadczeń o niewnoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia przed upływem terminu. Doprecyzowaniu ma ulec instytucja istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. W szczególności nie będzie istotnym odstąpieniem zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego, który nie jest obiektem liniowym. Odstąpienie nie może przekroczyć 2 proc. i spełnia inne oczywiste warunki. Ponadto proponuje się umożliwienie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu tymczasowego, w skutek czego po upływie terminu określonego w zgłoszeniu w dalszym ciągu będzie można użytkować ten obiekt. Obecnie po upływie tego terminu bezwzględnie musi on zostać rozebrany. Nie ma możliwości doprowadzenia do sytuacji, w której taki obiekt będzie nadal użytkowany.