Ujednolicenie zasad obliczania powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, w tym lokali mieszkalnych przewidziano w projekcie rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Notariusze żądają od zbywców spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zaświadczeń wystawionych przez spółdzielnię mieszkaniową, które potwierdzają, że zbywcy służy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
10 stycznia br. Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy, uzależniające wysokość podwyżki czynszu od nakładu finansowego na mieszkanie.
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące problemów związanych z rozliczeniem wkładów mieszkaniowych, które są zwracane z powodu wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
Wprowadzone w sierpniu 2011 r. zmiany w programie „Rodzina na swoim” budzą wątpliwości, w zakresie prawa przeprowadzenia się i wynajmu mieszkania lub domu kupionego w ramach programu. Wątpliwości te wyjaśniło Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów nie przyniosła doprecyzowania kwestii związanych z prawem do pomieszczeń tymczasowych. Stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Infrastruktury.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 8 grudnia br. o niezgodności z konstytucją przekształcenia praw użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy.
Właściciele i zarządcy budynków mogą ponownie ubiegać się o przyznanie premii termomodernizacyjnej na realizację inwestycji służących zmniejszeniu zużycia energii.