Najważniejsze cele nowelizacji to zwiększenie bezpieczeństwa realizacji zamówień publicznych, wybór podwykonawców robót budowlanych gwarantujących realizację zamówienia i ich ochrona przez zapewnienie terminowości.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zgodne z konstytucją są przepisy przewidujące, że sądem właściwym do rozpoznawania odwołań od orzeczeń organów dyscyplinarnych dla architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów jest sąd apelacyjny.
Resort transportu odniósł się do sytuacji wniosków w programie „Rodzina na Swoim” pozostałych do wykonania w sytuacji, gdy załączono do nich tylko umowę rezerwacyjną.
22 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą wyłączenia możliwości zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości w terminie tygodniowym od doręczenia dłużnikowi protokołu z tej czynności.
10 stycznia 2013 r. Senat wniósł do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zaproponowane zmiany mają na celu dostosowanie ustawy do wyroku Trybunału.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przedstawił swoje stanowisko na temat montażu ogniw fotowoltaicznych na obiektach budowlanych oraz wolnostojących ogniw fotowoltaicznych.
Trwają prace nad nowym prawem upadłościowym mającym wprowadzać zmiany także w upadłości deweloperskiej. Proponuje się uchylenie obecnych przepisów o postępowaniu upadłościowym wobec deweloperów i zastąpienie ich nowymi rozwiązaniami.
31 grudnia 2012 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany ułatwią obywatelom wypełnianie procedur związanych z meldunkiem.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, w związku z pojawiającymi się wątpliwościami w sprawie możliwości wcześniejszego oddawania do użytkowania obiektów budowlanych, wydał interpretację przepisów ustawy Prawo budowlane.