Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Budowa domu wspólnie z inwestorem zastępczym

Znalezienie ekipy wykonawczej jest problemem każdego, kto zdecydował się na samodzielną budowę domu. Firm ogłaszających się choćby w Internecie jest mnóstwo, ale dotarcie do fachowców, którzy budzą zaufanie, trzymają się terminów i są w stanie postawić dom szybko oraz bez pobierania zaliczek – jest trudne.

 
Wykonawcy coraz częściej żądają wpłaty części pieniędzy już przy podpisywaniu umowy, nawet jeśli termin wykonania zlecenia jest daleki. Często nie potrafią oni określić ani wskaźników, o jakie waloryzowane będą materiały budowlane, ani ceny robocizny.
Chcąc uniknąć takich problemów, warto zdecydować się na budowę domu z inwestorem zastępczym. Klient już podczas podpisywania umowy dostaje gwarancję, że tempo prac w czasie budowy określone jest konkretnymi terminami oraz standardami odpowiadającymi technologii budownictwa.
 
Czas trwania budowy domu jednorodzinnego stawianego przez naszą firmę wynosi średnio 8 miesięcy – mówi Sławomir Chmura, menedżer budowy z firmy ES Polska – Nieznaczne przesunięcia terminu powodowane są z reguły zarówno przez wahania pogodowe czy opóźnioną płatność banku za pojedynczy etap budowy, jak i przez niedostępność materiałów budowlanych. Są to jednak sytuacje sporadyczne.
 
Współpraca z inwestorem zastępczym gwarantuje również stałe ceny materiałów budowlanych. Zmieniają się one tylko w przypadku zmian stawek podatku VAT. – Stosunkowo niewielkie zmiany cen na polskim rynku budowlanym są właściwie nieodczuwalne dla naszego klienta – przekonuje Chmura – Nie mają one wpływu na ceny domów murowanych ES Polska.
 
Firmy wykonawcze nie różnią się w dużym stopniu od siebie. Szybkość oraz jakość ich działania zależy w znacznej mierze wyłącznie od rzetelności i stabilnej sytuacji finansowej firmy – Po niemal 10  latach doświadczeń w budowie murowanych domów jednorodzinnych przygotowani jesteśmy na rozwiązywanie kwestii związanych z wypełnianiem warunków umowy o realizację inwestycji. Spowodowane jest to głównie doświadczeniem firmy na kilku europejskich rynkach. Im jest ono większe, tym lepsza gwarancja, że inwestor zastępczy współpracuje z wiarygodnymi firmami, a prace podwykonawców wykonywane zostaną w terminie – dodaje ekspert ES Polska.
 
Jest wiele zalet budowy wspólnie z inwestorem zastępczym. Bierze on pełną odpowiedzialność za przebieg wszystkich prac i realizacje niezbędnych procedur wymaganych na placu budowy. Cały trud koordynowania prac budowlanych – zatrudnienie inżyniera budowy, firmy wykonawczej, geologa, geodety i wszystkich innych specjalistów, inwestor zastępczy bierze na siebie. Ważne jest również, że taka współpraca zapewnia bezpieczeństwo. Każdej dużej firmie znacznie łatwiej przypilnować wykonawcę, wyegzekwować należyte i terminowe wykonanie zadań oraz wynegocjować upusty przy zakupie materiałów. Dużym atutem inwestora zastępczego jest też możliwość zatrudnienia niezależnego analityka finansowego, który negocjuje z bankiem i wybiera optymalny produkt finansowy.
 
Autor: Joanna Żuk
Źródło: ES Polska,  2008.09.24
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Prawa i obowiązki dzierżawcy
Artykuł
Prawa i obowiązki dzierżawcy