Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Kawalerka bez możliwości aneksu kuchennego w pokoju

W interpretacji BP4b-022-110/13 Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w odpowiedzi na pismo Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu, stwierdziło, że w mieszkaniach jednopokojowych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych kuchnia nie może znajdować się w pokoju dziennym.

Zgodnie z par. 92 ust. 2 ww. rozporządzenia mieszkanie, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, powinno mieć m.in. kuchnię lub wnękę kuchenną, łazienkę oraz przestrzeń składowania i przestrzeń komunikacji wewnętrznej. Ponadto, w myśl paragrafu 93 ust. 1 rozporządzenia, pomieszczenia mieszkalne i kuchenne powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym. Jednakże, zgodnie z par. 93 ust. 2 i 3 rozporządzenia, w mieszkaniach jednopokojowych dopuszcza się pomieszczenia kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej wentylacji: grawitacyjnej w przypadku kuchni elektrycznej, mechanicznej wywiewnej – w kuchni gazowej. Natomiast w mieszkaniach wielopokojowych kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.

W związku z powyższym, zdaniem ministerstwa w mieszkaniach jednopokojowych w budynkach wielorodzinnych, jeżeli nie ma możliwości wykonania osobnego pomieszczenia kuchennego z bezpośrednim oświetleniem dziennym, dopuszcza się jedynie możliwość zaprojektowania pomieszczenia kuchennego bez okien lub wnęki kuchennej połączonej z przedpokojem (ale nie kuchni umieszczonej w przedpokoju) pod warunkiem zastosowania odpowiedniego trzonu kuchennego w zależności od rodzaju urządzenia kuchennego. Tym samym błędne jest wykonanie w takich mieszkaniach aneksów kuchennych bezpośrednio w pokoju dziennym. Uzasadnione jest to tym, że pokój w mieszkaniu jednopokojowym musi spełniać wszystkie funkcje pomieszczenia mieszkalnego, to znaczy jednocześnie pokoju dziennego, sypialnego, miejsca wypoczynku oraz pracy domowej i zawodowej bądź nauki. Poza tym połączenie aneksu kuchennego z funkcją pokoju dziennego może wywoływać szereg uciążliwości użytkowych w całym mieszkaniu. Niezależnie od powyższego, należy wziąć pod uwagę, że takie regulacje prawne wynikają z przyjętego przez ustawodawcę minimum komfortu, jakie z założenia powinno zapewnić każde nowo wybudowane mieszkanie, a także z zasad bezpieczeństwa użytkowania.

Co do zasady organ powinien więc odmówić wydania pozwolenia na budowę budynku, w którym zaprojektowano mieszkania niespełniające warunków technicznych. Tymczasem niewiele osób jest dziś zainteresowanych nabyciem lokalu ze ślepą kuchnią lub kuchnią usytuowaną w przedpokoju. Projektanci będą więc stosować różnego rodzaju wybiegi np. projektując niewielki drugi pokój, by do lokalu miały zastosowanie przepisy dotyczące mieszkań wielopokojowych albo zaprojektują wspólną przestrzeń dla kuchni i przedpokoju, ze znacznym zmniejszeniem powierzchni przedpokoju.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2014.03.12
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

RPO o eksmisji na bruk
Artykuł
RPO o eksmisji na bruk