Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Opłaty członków spółdzielni a VAT

W zakresie opodatkowania VAT z tytułu opłat ponoszonych przez członków spółdzielni mieszkaniowych w 2008 r. nadal zachowane zostało zwolnienie od VAT dla czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z określonymi przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Aktualne pozostają więc argumenty przedstawione w postanowieniu organu podatkowego z 22 kwietnia 2005 r. (w załączeniu), mimo że zmianie od 2004 r. uległa treść przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Na marginesie warto również zauważyć, że w praktyce wątpliwość w odniesieniu do załączonego pisma może powstać w sytuacji gdy opłaty ponoszone przez członka spółdzielni nie uwzględniałyby podziału na część dotyczącą lokali mieszkalnych i część dotyczącą lokali użytkowych. W takiej sytuacji teoretycznie zwolnienie do VAT mogłoby być zastosowane do całej opłaty, o ile taka forma rozliczeń nie naruszałaby przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.



1
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów z dnia 22


Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.) poprzez informację czy zasadnym jest naliczanie podatku VAT od opłat ponoszonych przez członków spółdzielni, będących jednocześnie użytkownikami garaży.

Zgodnie z treścią art. 5 w związku z art. 8 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług definiowane odpowiednio w ramach art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (...). Przepis ten rozszerzono także o czynności obejmujące świadczenie usług w warunkach nieodpłatności, jednakże wyłącznie w przypadku świadczenia na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Uwzględniając zatem bardzo szeroką definicję świadczenia usług, przede wszystkim podkreślić należy, iż opłaty ponoszone przez członków spółdzielni z tytułu czynności wykonywanych na ich rzecz, co do zasady podlegają opodatkowaniu w ramach ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie jednak w ramach art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT zwolniono od opodatkowania czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Obejmują one opłaty za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali mieszkalnych oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, jednakże, co istotne cytowane zwolnienie od podatku nie dotyczy opłat związanych z lokalami użytkowych, garażami oraz miejscami postojowymi na parkingu, dla których zastosowanie ma podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% (art. 41 ust.1 ustawy o VAT).



2.
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego, Sygnatura 1433/NG/GV/443-56/2005/MP
Data 2005.04.22


Pytanie podatnika
Czy zasadnym jest naliczanie podatku VAT od opłat ponoszonych przez członków spółdzielni, będących jednocześnie użytkownikami garaży.

Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnik tut. Urzędu z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, poprzez informację czy zasadnym jest naliczanie podatku VAT od opłat ponoszonych przez członków spółdzielni, będących jednocześnie użytkownikami garaży.

Zgodnie z treścią art. 5 w związku z art. 8 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług definiowane odpowiednio w ramach art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (...).

Przepis ten rozszerzono także o czynności obejmujące świadczenie usług w warunkach nieodpłatności, jednakże wyłącznie w przypadku świadczenia na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.Uwzględniając zatem bardzo szeroką definicję świadczenia usług, przede wszystkim podkreślić należy, iż opłaty ponoszone przez członków spółdzielni z tytułu czynności wykonywanych na ich rzecz, co do zasady podlegają opodatkowaniu w ramach ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie jednak w ramach art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT zwolniono od opodatkowania czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Obejmują one opłaty za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali mieszkalnych oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, jednakże co istotne cytowane zwolnienie od podatku nie dotyczy opłat związanych z lokalami użytkowych, garażami oraz miejscami postojowymi na parkingu, dla których zastosowanie ma podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22% (art. 41 ust.1 ustawy o VAT).

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



3
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego, Sygnatura US III/406-23/07
Data 2007.05.08


Pytanie podatnika
  1. Jaką stawką należy opodatkować opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, którym przysługują lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, jak i własnościowe prawo do garażu w tej spółdzielni?

  2. Jaką stawką należy opodatkować opłaty eksploatacyjne dotyczące garażu lub lokalu użytkowego, w przypadku gdy prawo do mieszkania przysługuje jednemu z małżonków, a prawo do garażu lub lokalu użytkowego przysługuje drugiemu z małżonków w ramach ustawowej wspólności majątkowej?

  3. Jaką stawką należy opodatkować opłaty eksploatacyjne dotyczące garażu wnoszone przez członków spółdzielni w przypadku gdy prawo do lokalu mieszkalnego przysługuje jednemu z małżonków a prawo do garażu lub lokalu użytkowego przysługuje drugiemu z małżonków, który w tym lokalu prowadzi działalność gospodarczą?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 08.03.2007 roku postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w sprawie opodatkowania opłat eksploatacyjnych za garaże jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 9.03.2007 r. wpłynął do tut. organu wniosek spółdzielni w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Jednostka posiada w swoich zasobach garaże mieszczące się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w zespołach garażowych. Garaże te funkcjonują jako niezależne lokale, do których lokatorzy posiadają własnościowe prawa i wnoszą comiesięczne opłaty na pokrycie kosztów eksploatacji zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dn. 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Spółdzielnia zwraca się z zapytaniem jaką stawką podatku VAT powinny być opodatkowane czynności polegające na wnoszeniu przez członków Spółdzielni opłat eksploatacyjnych za garaże, do których przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo. Podatnik prosi zatem o rozstrzygnięcie:

  1. Jaką stawką należy opodatkować opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, którym przysługują lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, jak i własnościowe prawo do garażu w tej spółdzielni?

  2. Jaką stawką należy opodatkować opłaty eksploatacyjne dotyczące garażu lub lokalu użytkowego, w przypadku gdy prawo do mieszkania przysługuje jednemu z małżonków, a prawo do garażu lub lokalu użytkowego przysługuje drugiemu z małżonków w ramach ustawowej wspólności majątkowej?

  3. Jaką stawką należy opodatkować opłaty eksploatacyjne dotyczące garażu wnoszone przez członków spółdzielni w przypadku gdy prawo do lokalu mieszkalnego przysługuje jednemu z małżonków a prawo do garażu lub lokalu użytkowego przysługuje drugiemu z małżonków, który w tym lokalu prowadzi działalność gospodarczą?

Zdaniem jednostki opłaty eksploatacyjne dotyczące lokali użytkowych, wnoszone przez członków spółdzielni posiadających zarówno prawo do lokalu mieszkalnego, jak i lokalu użytkowego w tej spółdzielni, powinny korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Powyższe zwolnienie zdaniem podatnika powinno również obowiązywać w przypadku gdy prawo do lokalu mieszkalnego należy do jednego z małżonków a prawo do lokalu użytkowego należy do drugiego z małżonków, gdyż prawa te objęte są ustawową wspólnością majątkową.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). W świetle powołanej regulacji zwolnione są od opodatkowania podatkiem VAT czynności spełniające łącznie następujące kryteria:
  1. kryterium przedmiotowe – za wykonywanie czynności pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych;

  2. kryterium podmiotowe – czynności te powinny być realizowane na rzecz następujących podmiotów: członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych; członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych; właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, dotyczy nie tylko opłat pobieranych za lokale mieszkalne, lecz wszelkich opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tj. związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu, jak również eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych i innych ponoszonych przez ww. członków spółdzielni. Skoro zatem są to czynności na rzecz członków spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jednocześnie spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, i czynności te spółdzielnia realizuje zgodnie z postanowieniami statutu pobierając opłatę za garaż, to w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, że w konkretnej sprawie będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 11 wspomnianej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, iż opłaty eksploatacyjne pobierane zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczące użytkowania garażu, wnoszone są przez członków spółdzielni legitymujących się zarówno prawami do lokalu mieszkalnego (lokatorskim lub własnościowym), jak i prawami do lokalu użytkowego. Zatem przedmiotowe opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem garażu wnoszone przez ww. członków spółdzielni będą w myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Małżonkowi członka przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania w przypadku gdy prawo do mieszkania przysługuje jednemu z małżonków, a prawo do garażu lub lokalu użytkowego przysługuje drugiemu z małżonków opłaty eksploatacyjne dotyczące garażu lub lokalu użytkowego będą zdaniem tut. organu podatkowego również korzystać w myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Zwolnienie to dotyczyło będzie także sytuacji, gdy ww. drugi z małżonków prowadzi w garażu działalność gospodarczą.

2008.01.18
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Usługi świadczone przez wspólnoty mieszkaniowe a VAT
Artykuł
Usługi świadczone przez wspólnoty mieszkaniowe a VAT