Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Pośrednik udostępni dane nieruchomości bez umowy

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami nie mogą uzależniać udostępnienia danych nieruchomości, którą ogłaszają, od podpisania przez poszukującego umowy pośrednictwa. To klient, który zgłasza się do pośrednika zainteresowany jedną z ogłaszanych przez niego nieruchomości, powinien dokonać wyboru czy chce korzystać z usług pośrednika, czy nie. Pośrednik, który udostępnienie danych uzależni od zawarcia umowy powinien ponieść odpowiedzialność przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości wydała oficjalny komunikat dotyczący praktyk stosowanych przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Komunikat jest wynikiem przeanalizowania problemu przez Komisję Etyki oraz Prawną Federacji. Komisje te stwierdziły, że stosowana przez część środowiska pośredników w obrocie nieruchomościami praktyka polegająca na warunkowaniu dostępu do nieruchomości, uprzednim podpisaniem umowy pośrednictwa przez klienta szukającego jest niewłaściwa i szkodzi tej grupie zawodowej. Nie powinno się uzależniać zaprezentowania nieruchomości od podpisania przez poszukującego umowy pośrednictwa. To klient, który zgłasza się do pośrednika zainteresowany jedną z ogłaszanych przez niego nieruchomości, powinien dokonać wyboru czy chce korzystać z usług pośrednika, czy nie. Należy wyjaśniać klientom korzyści wynikające z wykonywania na ich rzecz usługi pośrednictwa. „Zmuszanie” klientów do podpisywania umowy w sytuacji, w której uzyskali oni informację o nieruchomości w wyniku upublicznienia jej przez pośrednika, może prowadzić do jego odpowiedzialności zawodowej przewidzianej przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.


Posiedzenie Komisji Etyki i Prawnej, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich regionalnych stowarzyszeń członków Federacji, zostało zwołane w skutek pisma skierowanego do Federacji przez jedno z regionalnych stowarzyszeń. Komunikat o posiedzeniu komisji, z jednoczesną informacją o temacie posiedzenia, został wysłany do wszystkich stowarzyszeń z odpowiednim wyprzedzeniem. Federacja zastrzegła, że komunikat nie jest wykładnią prawa, interpretacją przepisów, zakazem, nakazem czy próbą wymuszenia określonego postępowania. Potwierdza jedynie istniejące od kilku lat orzeczenia wydane w podobnych sprawach przez właściwego ministra po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej. Komunikat dotyczy wyłącznie sytuacji, w której pośrednik po zawarciu umowy ze sprzedającym, ogłasza ofertę, po jej przeczytaniu zgłasza się do tegoż pośrednika klient, który chce obejrzeć nieruchomość, lecz nie zamierza korzystać z usługi pośrednictwa świadczonej przez pośrednika. W takich sytuacjach pośrednik dla bezpieczeństwa sprzedającego, którego obsługuje i zabezpieczenia własnych interesów, powinien zidentyfikować osobę chcącą zobaczyć daną nieruchomość i uzyskać potwierdzenie wskazania adresu nieruchomości, np. w dokumencie potocznie zwanym potwierdzeniem wskazania nieruchomości. Sytuacja ta nie zabrania podpisywania umowy pośrednictwa z potencjalnym kupującym pod warunkiem jego niewymuszonej zgody na współpracę z pośrednikiem. Nie zabrania również obsługi dwóch stron tej samej transakcji pod warunkiem wypełnienia wymogów wynikających ze standardów zawodowych. Warunkowanie wskazania nieruchomości zawarciem umowy pośrednictwa przez kupującego może być działaniem na jego szkodę (działaniem na szkodę klienta sprzedającego, którego obsługuje ten pośrednik) i może prowadzić do odpowiedzialności zawodowej. W związku z takim stanowiskiem, należy zwrócić uwagę na bezzasadność reklamy stosowanej przez niektóre firmy „0 proc. prowizji”, ponieważ kupujący zgłaszający się do pośrednika w związku z ogłoszeniem konkretnej nieruchomości, który jednocześnie rezygnuje z usług pośrednictwa, nie musi podpisywać żadnej umowy (jedynie potwierdzenie wskazania adresu) oraz płacić wynagrodzenia bez względu na to czy dana oferta oznaczona jest znaczkiem „0 proc.”, czy nie.

 

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2012.11.14
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

 Księgi wieczyste w formie elektronicznej
Artykuł
Księgi wieczyste w formie elektronicznej