Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt nowelizacji ustawy, z 19 października 1991 r., o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (DzU z 2007 r., nr 231, poz. 1700) oraz niektórych innych ustaw, a w szczególności, ustawy, z 11 kwietnia 2003 r., o kształtowaniu ustroju rolnego (DzU z 2003 r., nr 64, poz. 592), został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.
Projekt ma na celu usprawnienie obrotu gruntami rolnymi oraz jak najszybsze rozdysponowanie ziemi znajdującej się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Skutkiem nowelizacji ma być też ułatwienie pozyskiwania gruntów rolnych przez rolników indywidualnych na korzystniejszych warunkach, w szczególności w celu powiększenia areału gospodarstw rolnych. Tym samym gospodarstwa te winny się stać bardziej efektywne. Proponuje się, by ziemia była sprzedawana na rzecz rolników zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne, mających miejsce zamieszkania w gminie, w której będzie sprzedawana dana nieruchomość albo w gminie sąsiedniej lub też na rzecz osób posiadających kwalifikacje rolnicze w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, a zamierzających utworzyć gospodarstwo rodzinne. Tym samym będzie to wyjątkowo korzystna sytuacja dla osób mieszkających w regionach, w których w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajdują się duże obszary gruntów rolnych (np. mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego).
Jednocześnie, co do zasady, dochód związany ze sprzedażą nieruchomości z zasobu ma zostać przekazany na rachunek Funduszu Reprywatyzacji, a nie do budżetu państwa. Kwoty te służyć więc mają finansowaniu zadośćuczynień z tytułu nacjonalizacji nieruchomości w latach 1944-1962. Tym samym nowelizacja ta poprawi nie tylko sytuację polskich rolników, ale pośrednio także położenie byłych właścicieli, domagających się obecnie, niestety często bezskutecznie, odszkodowań od Skarbu Państwa.