Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Założenia Funduszu Mieszkań na Wynajem

Bank Gospodarstwa Krajowego cały czas pracuje nad uruchomieniem funduszu inwestycyjnego, który ma posłużyć zwiększeniu dostępności mieszkań na wynajem. Projekt ma poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym poprzez stworzenie warunków (głównie poprzez zwiększenie liczby mieszkań na wynajem) zachęcających Polaków do zwiększenia mobilności zawodowej, pobudzić rynek nieruchomości i wykreować zinstytucjonalizowany rynek najmu.

Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów zaakceptował utworzenie funduszu inwestycyjnego (w formie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych – FIZ AN), który będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia, a następnie wynajmował te mieszkania najemcom.

Fundusz Mieszkań na Wynajem ma być samowystarczalny, tzn. raz zasilony środkami nie będzie wymagał dalszych dopłat przy założonej skali działalności. Będzie utworzony i zarządzany tak jak inne fundusze inwestycyjne. Bank Gospodarstwa Krajowego występujący w roli inwestora będzie zasilać Fundusz środkami na kolejne inwestycje i będzie otrzymywać wypracowany zysk. Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie funduszem inwestycyjnym, z którego środków dokonywane będą inwestycje w nieruchomości oraz remonty posiadanych nieruchomości. Czynsze i sprzedaż nieruchomości będą dochodem funduszu. Nadzór KNF nad Funduszem i TFI, w ramach którego powstanie Fundusz, jest gwarancją funkcjonowania tego podmiotu w oparciu o najlepsze standardy rynkowe. Bank Gospodarstwa Krajowego utworzy spółkę BGK Nieruchomości, która będzie zarządzać aktywami Funduszu i dokonywać inwestycji oraz podpisywać umowy z najemcami w jego imieniu. Bezpośrednie zarządzanie nieruchomościami zostanie powierzone działającym na rynku wyspecjalizowanym podmiotom.

Jednym z kluczowych założeń budowy portfela Funduszu jest budowa tego portfela nie z pojedynczych mieszkań, ale z całych budynków. Budynki wchodzące do portfela Funduszu mogą być pozyskane z zakupu budynków już istniejących bądź znajdujących się na etapie budowy. Innym źródłem pozyskiwania budynków ma być ich budowa przez dewelopera na zamówienie na jego gruncie. Fundusz może też najpierw nabywać grunty do portfela na następnie budować na nich budynki.

Mieszkania Funduszu nie będą przeznaczane na lokale komunalne i socjalne – będą wynajmowane na zasadach rynkowych. Najemcy zostaną zweryfikowani pod względem zdolności do opłacania czynszu. Ponadto Fundusz ma wprowadzić do obiegu standardową umowę najmu, która w sposób jasny określałaby prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego oraz stała się podstawową umową najmu na rynku polskim.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2014.03.26
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

NIK o sprzedaży nieruchomości rolnych
Artykuł
NIK o sprzedaży nieruchomości rolnych