Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu wyrok dotyczący stawki VAT w przypadku sprzedaży miejsc postojowych. Kwestia ta jest o tyle ciekawa, że organy podatkowe stoją zwykle na stanowisku, że sprzedaż miejsc postojowych nie może korzystać ze stawki 7 proc. przeznaczonej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Źródło: „Gazeta Podatkowa" Nr 438 z dnia 2008-03-20,
25.03.2008
Ustawa o pdop (podatku dochodowym od osób prawnych - KRN.pl) zwalnia od podatku dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, TBS-ów oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
O niejasności przepisów prawa podatkowego świadczą liczne pytania wspólnot mieszkaniowych zadawane organom podatkowym w trybie art. 14a ordynacji podatkowej. Obok pytań o charakterze podmiotowym, kto jest podatnikiem podatku dochodowego, zadawane są pytania dotyczące przedmiotu opodatkowania.
W przypadku wynajmu lokali kwestią, która często sprawia problemy wynajmującym jest wątpliwość w jaki sposób przenosić na najemcę koszt podatku od nieruchomości dotyczącego przedmiotu najmu.
W zakresie opodatkowania VAT z tytułu opłat ponoszonych przez członków spółdzielni mieszkaniowych w 2008 r. nadal zachowane zostało zwolnienie od VAT dla czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z określonymi przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Usługi świadczone przez wspólnoty mieszkaniowe dla osób trzecich (innych niż członkowie tej wspólnoty) podlegają generalnie opodatkowaniu VAT, a wspólnota mieszkaniowa może stać się w takim przypadku podatnikiem VAT. Natomiast wykonywanie przez wspólnotę w ramach zwykłego zarządu czynności związanych z obsługą jej członków nie stanowią działalności, która powodowałaby powstanie po stronie wspólnoty obowiązku podatkowego w VAT.
Źródło: „Gazeta Podatkowa” nr 420, 17.01.2008 r.,
17.01.2008
Pierwszego stycznia br. weszły w życie przepisy przyznające nawet 90-procentowe bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Osoby, których objęły zniżki, powinny jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku o przekształcenie. Nowe regulacje zostały bowiem zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: "Gazeta Podatkowa", nr 105 (415) z dnia 2007.12.31,
08.01.2008
Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki? Kto ten podatek powinien zapłacić? W którym momencie powstaje obowiązek jego zapłaty? Czy w przypadku, gdy hipoteka zabezpiecza kredyt bankowy, wszystkie formalności związane z podatkiem od hipoteki powinien załatwić bank?
Począwszy od stycznia 2007 r. zasady dotyczące opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne z tytułu obrotu nieruchomościami uległy istotnym zmianom.
Wynajem mieszkania lub domu może być prostym sposobem na osiągnięcie dodatkowych dochodów. Warto jednak przed podpisaniem umowy najmu zaznajomić się z obowiązkami podatkowymi związanymi z prowadzeniem takiej działalności, aby uniknąć niemiłych niespodzianek ze strony fiskusa.