Zakup mieszkania pod wynajem to dobry pomysł na dodatkowy, stały zarobek. Z tym że jeśli najemca uchyla się od płatności, zaczynają się problemy. W jaki sposób poradzić sobie z taką sytuacją? Kiedy można rozwiązać umowę i eksmitować lokatora?
Ulga remontowa oficjalnie nosząca nazwę ulgi termomodernizacyjnej pozwala na odliczenie od podatku nawet 106 000 zł. Jest skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych oraz budynków w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. W jaki sposób można z niej skorzystać? Jakie dokumenty należy przedstawić?
Podatek od nieruchomości to opłata, którą zobowiązani są uiścić właściciele oraz współwłaściciele domów, mieszkań, a także gruntów. Osoby, które prowadzą przedsiębiorstwa, deklarację na bieżący rok musiały złożyć do końca stycznia 2023 r. Istnieje jednak sposób na obniżenie podatku od nieruchomości, z jakiego warto skorzystać.
15 marca mija termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości. Jest to podatek lokalny, naliczany przez gminy. W obecnej formie funkcjonuje w Polsce już od ponad 30 lat, jego historia jest jednak znacznie dłuższa.
Celem zapowiadanej nowelizacji Prawa wodnego jest zwiększenie liczby płatników podatku od deszczu. Zmiany mają jednak nie tyle zwiększyć przychód z tytułu tej opłaty, co przede wszystkim zachęcić właścicieli terenów do zarzucenia trendu betonowania powierzchni.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 2/2013,
04.02.2013
Z dniem 1 stycznia nastąpiły istotne zmiany w podatku VAT. Niektóre z nich mają kapitalne znaczenie w zakresie oddziaływania systemu podatkowego na dłużników.