Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowej instytucji prawnej - prawa zabudowy. Proponowane założenia trafiły do uzgodnień międzyresortowych.
Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi przeszła ścieżkę legislacyjną i staje się obowiązującym prawem.
W sezonie grzewczym 2012/2013 Komenda Główna Straży Pożarnej odnotowała prawie 3700 zdarzeń związanych z ulatnianiem się tlenku węgla. Prawie 1800 osób zostało w nich poszkodowanych, a 106 to ofiary śmiertelne.
Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby opłata legalizacyjna w związku z samowolą budowlaną mogła być rozkładana na raty. Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy Prawo budowlane nie stwarzają bowiem takiej możliwości.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy prawa seniorów, którzy zdecydowali się przekazać swoje mieszkania w zamian za tzw. rentę dożywotnią, są przestrzegane przez przedsiębiorców.
15 października 2013 r. Rząd przyjął propozycje dotyczące świadczeń dla osób, które zdecydują się skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego i renty dożywotniej.
Program ma wspierać rodziny posiadające dzieci w zakupie pierwszego mieszkania, a obok wydłużenia urlopów rodzicielskich i przedszkola za złotówkę to trzeci komponent prorodzinnego programu rządu.
Ustawa umożliwia zmianę przebiegu granic nieruchomości zabudowanych w trakcie scalania gruntów bez zgody dotychczasowego właściciela, z zastrzeżeniem, że taka zmiana nie może pogorszyć warunków korzystania z nieruchomości.