Zanim kupimy mieszkanie, powinniśmy dowiedzieć się, czym różni się umowa deweloperska od umowy przedwstępnej. Nie są to pojęcia równoznaczne – istnieje znacząca rozbieżność pomiędzy tymi dokumentami. Co zatem warto wiedzieć przed podpisaniem umowy? Na jakie elementy zwrócić uwagę?
Źródło: Dwutygodnik.KRN.pl z 05-03-2020,
25.01.2022
Kary umowne są zastrzegane zarówno na rzecz dewelopera, jak i nabywcy, dlatego przed zawarciem umowy deweloperskiej warto sprawdzić, jakie postanowienia wiążą kupującego, a jakie pozostają bezskuteczne.
Umowa rezerwacyjna, wbrew temu, że jak widać powyżej, niewątpliwie swoją nazwę ma, zaliczana jest do tzw. umów nienazwanych. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że żadne przepisy nie określają w sposób bezwzględny czy choćby zalecany, ani jej treści, ni ram czy choć formalnych wymogów, jakie winna spełniać.
19 września 2020 r. zacznie obowiązywać uchwalona 13 br. nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicze zmiany w prawie dotyczą m.in. procesu inwestycyjno-budowlanego, legalizacji samowoli budowlanych czy unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Jak wprowadzone zmiany w prawie budowlanym przełożą się na czas realizacji inwestycji?
Zakup mieszkania to ważna i kosztowna inwestycja, którą powinniśmy nie tylko dobrze przemyśleć, ale również zabezpieczyć pod względem prawnym. Ma to szczególne znaczenie teraz, w czasach pandemii, gdy sytuacja na rynku stała się mniej stabilna.
Źródło: Aktualizacja artykułu z „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 6/2012,
14.04.2020
Mała wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą tylko z nazwy, gdyż nie ma żadnej formy organizacyjnej – nie ma zarządu, uchwał i całej procedury ich podejmowania i zaskarżania.
W marcu jak w garncu! Poza standardowymi wariacjami pogodowymi, epidemią koronawirusa i koniecznością znoszenia kampanijnych wypowiedzi polityków, przyszło nam zmierzyć się z wysypem kolejnych nowelizacji ustaw. Zamaszystym ruchem prezydenckiego długopisu 3 marca 2020 r. zwieńczony został proces legislacyjny procedowany nad ustawą z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane i niektórych innych ustaw.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 10/2018 ,
06.04.2020
Jakie formalności, wymagania prawne i koszty stoją przed przedsiębiorcą, który chce wykorzystać mieszkanie na swoje biuro? Czy ma na to wpływ rodzaj prowadzonej działalności?
Wraz z nadejściem nowego roku nadchodzą zmiany w prawie nieruchomości. Wśród nich m.in. wzrost stawek podatku od nieruchomości, zmiany w zakresie ochrony środowiska i związane z tym konsekwencje dla prawa nieruchomości, a także wciąż procedowana nowelizacja prawa budowlanego.
Zakup lokalu, domu lub innej zabudowy to nierzadko jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Wszelkie popełnione wtedy błędy mogą spowodować ciągnące się latami szkody.