Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, który ma na celu zrównanie uprawnień lokatorów lokali należących do gminy oraz lokatorów lokali należących do podmiotów prywatnych.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku sygn.akt I C 495/12 wypowiedział się na temat przebudowy lokalu w budynku na hotel i wpływu wspólnoty mieszkaniowej na decyzję właściciela.
Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu m.in. dopuszczenie poruszania się na rowerze po koronie wałów przeciwpowodziowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie uregulowania problemu głosowania we wspólnotach mieszkaniowych przez współwłaścicieli lokali garażowych z miejscami postojowymi.
W statutach wielu spółdzielni przyjęto zasadę, że przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw. Głosów „wstrzymujących się” w ogóle się zatem nie uwzględnia.
W działach III i IV ksiąg wieczystych, w których wpisuje się obciążenia dotyczące danej nieruchomości, można znaleźć różne, stare, nieraz dokonane jeszcze przed wojną, wpisy np. zabezpieczenia pożyczek udzielonych przed wojną przez instytucje, które już nie istnieją.
Projekt ma poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym poprzez stworzenie warunków zachęcających Polaków do zwiększenia mobilności zawodowej, pobudzić rynek nieruchomości i wykreować zinstytucjonalizowany rynek najmu.
Głównym mechanizmem przejęcia przez cudzoziemców z EOG praw do gruntów rolnych w Polsce było nabycie udziałów w spółkach z kapitałem polskim, które były właścicielami ziemi. Na tę czynność cudzoziemcy nie muszą mieć zezwolenia MSW.
Według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w mieszkaniach jednopokojowych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych kuchnia nie może znajdować się w pokoju dziennym.
Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że do jego biura wpływają liczne skargi od obywateli dotyczące niedostatecznej, w ich ocenie, ochrony przed eksmisją na bruk. Tę negatywną ocenę obowiązujących regulacji podzielają również organizacje społeczne zajmujące się pomocą dla osób bezdomnych.