Osoby, do których należą lokale stanowiące odrębną własność i znajdujące się w określonej nieruchomości, tworzą z mocy prawa wspólnotę mieszkaniową. Zasady działania wspólnot opisuje ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 1994 r., nr 85, poz. 388).
Parlament wiosną br. uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która dotyczy form i zasad wspierania inwestycji telekomunikacyjnych, ale równocześnie wpływa też na obowiązujące podatki.
Zgodnie z polskim prawem, własność nieruchomości nie jest nieograniczona (przestrzennie). Kodeks cywilny w art. 143 wskazuje, że własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią, ale tylko „w granicach społeczno-gospodarczego przeznaczenia gruntu”.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od momentu jej uchwalenia w maju 2003 r. była nowelizowana 14 razy (w tym, w 2010 r. weszło w życie 5 zmian).
W parlamencie trwają już prace nad nowelizacją ustawy. Jednak na dzień dzisiejszy ciągle aktualna pozostaje możliwość dokonywania przekształceń prawa użytkowania wieczystego na preferencyjnych warunkach.
Zmiana wpisu dotyczącego własności - może nastąpić jedynie w oparciu o rozstrzygnięcie procesu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
W Polsce istnieje niedostateczna ochrona kupujących mieszkania na rynku pierwotnym, jesteśmy jednym z ostatnich krajów UE, które nie wprowadziły przepisów regulujących stosunki pomiędzy deweloperami a konsumentami.
Głównym celem nowelizacji ma być przyśpieszenie powstawania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Do dnia dzisiejszego obejmują one stosunkowo niewielką cześć obszarów, co oznacza bariery w rozwoju inwestycji budowlanych.
Parlament szykuje kolejne zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów – tym razem do jej treści mają zostać wprowadzone zapisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych, o których mowa w przepisach dotyczących eksmisji.