Z definicji remontu wyłączone są proste prace wykonywane w ramach bieżącej konserwacji budynku, takie jak malowanie ścian. Tego typu prace nie są również robotami budowlanymi w rozumieniu tejże ustawy.
Gdy w wyroku eksmisyjnym przyznano lokatorowi prawo do lokalu socjalnego, obowiązek jego dostarczenia spoczywa na gminie. Do czasu dostarczenia lokalu socjalnego, eksmisja lokatorów zostaje wstrzymana.
Wiele osób dokonuje transakcji kupna sprzedaży nieruchomości, nabywając dany lokal na własność. Stroną kupującą w większości są małżonkowie lub każdy z małżonków z osobna.
Ustanowienie drogi koniecznej możliwe jest tylko wtedy, gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, lub też dostęp taki istnieje, ale nie jest on wystarczający.
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Posłowie przyłożyli szczególną wagę do przepisów dotyczących zmiany procedury wywłaszczenia nieruchomości.
Co zrobić, gdy właściciel lokalu po wygraniu sprawy przed sądem, mając wyrok nakazujący eksmisję byłego najemcy, do czasu jego eksmisji nie otrzymuje od niego zapłaty czynszu? Wszelkie opłaty za lokal używany przez taką osobę obciążają wtedy właściciela. Czy właściciel ma więc jakieś możliwości odzyskania utraconych pieniędzy?
Nabywca na licytacji nieruchomości nabywa ją bez żadnych ciążących na niej obciążeń i zadłużeń. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia i przysądzenia własności wygasają: hipoteka, służebność gruntowa i osobista oraz skutki zabezpieczenia roszczeń osobistych na nieruchomości.
Hipoteka jest prawem niesamodzielnym i istnieje tylko wraz z wierzytelnością. Wygaśnięcie wierzytelności powoduje więc wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej.
Wiele zawieranych umów pośrednictwa wymaga negocjacji, głównie w aspekcie wysokości prowizji dla pośrednika. Pośrednik nie może jednak żądać podwójnego wynagrodzenia z powodu zawarcia „za jego plecami” umowy z poleconym klientem.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r., za kilka miesięcy przestaną obowiązywać zasady przekształcania lokatorskich i własnościowych praw do lokalu we własność, czyli tzw. „wykup za złotówkę”.