Polskie prawo przewiduje od 19 lipca możliwość składania tzw. pozwów zbiorowych. Od tego dnia obowiązuje bowiem uchwalona 17 grudnia 2009 r. ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
Sezon urlopowy wcale nie oznacza chwilowego braku zmian w polskim prawie. Mimo upałów trwają prace nad szeregiem nowych ustaw oraz zmian. Ponadto kilkanaście już uchwalonych aktów prawnych wchodzi w tym tygodniu w życie.
Powódź, która dotknęła w ubiegłych miesiącach spory obszar Polski, wymusiła także pewne zmiany prawne. Parlament uchwalił 24 czerwca dwie specjalne ustawy.
Już od dwóch tygodni możemy się cieszyć łatwym dostępem do ksiąg wieczystych, który zapewnia nam specjalny moduł dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zamiast zakupu nieruchomości – rodzaj użytkowania. Taka opcja jest możliwa – zgodnie ustawą z 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku.
Zbliżające się wakacje z pewnością część z nas spędzi na – ciągle najbardziej popularnym – chorwackim wybrzeżu czy plażach Hiszpanii. Łatwo tam spotkać się z ofertą zakupu „udziału w nieruchomości”.
Koniec czerwca to gorący okres sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych nie tylko w spółkach, ale także w spółdzielniach mieszkaniowych, które do końca czerwca powinny zwołać walne zgromadzenia.
Trwają prace na kolejną zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z zamierzeniami projektodawców, nowelizacja ma na celu przyśpieszenie powstawania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Kupując projekt domu (zarówno gotowy, wybrany z katalogu, jak i indywidualnie ustalony z architektem), należy pamiętać, że projekt architektoniczny może być utworem w rozumieniu prawa autorskiego, co powinno mieć przełożenie na treść umowy.