Pierwszy kwartał roku to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W bieżącym roku – 2010 – po raz pierwszy złożymy deklarację PIT-39. Druk ten umożliwi rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytej w roku podatkowym 2009.
Pozostał już jedynie miesiąc do odbycia we wspólnotach mieszkaniowych corocznego zebrania właścicieli. Konieczność zwołania zebrania dotyczy tylko tzw. „dużych” wspólnot mieszkaniowych.
Zebrania Przedstawicieli Członków (ZPCz), które na gruncie ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych były alternatywą do Walnego Zgromadzenia (tj. najwyższego organu spółdzielni) – o ile taką możliwość przewidywał statut spółdzielni – obecnie budzą wiele kontrowersji.
Propozycja zlikwidowania obowiązkowej licencji dla pośredników zajmujących się obrotem nieruchomościami, która nie tak dawno została podniesiona przez resort gospodarki, budzi żywe zainteresowanie naszych czytelników. Warto więc zwrócić dokładniejszą uwagę na proponowaną przez ustawodawcę zmianę.
Sąd Najwyższy wydał 20 stycznia 2010 r. uchwałę, w której wskazał, że decyzja na podstawie ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości pozwala przedsiębiorcy przesyłowemu na stałe korzystanie z wymienionej w tej decyzji nieruchomości.
Obowiązuje już nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Kontynuując wątek ostatnich aktualności, warto wskazać, w jaki sposób należy prawidłowo skorzystać z możliwości przeprowadzenia eksmisji w trybie przewidzianym ustawą.
Od 28 stycznia 2010 r. możliwe będzie zawarcie umowy najmu okazjonalnego w przewidzianym przez ustawę trybie. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej sposobowi, w jaki należy prawidłowo sporządzić umowę podlegającą przepisom wprowadzonym nowelizacją.
Oprócz nowości wprowadzonych do ustawy o ochronie praw lokatorów oraz modyfikacji w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, do zmian w przepisach dotyczących nieruchomości, które weszły w życie na początku tego roku, należy zaliczyć także zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami.