Zima – i intensywne opady śniegu – może zaskoczyć nie tylko drogowców. Pewne obowiązki związane z usuwaniem lodu, śniegu czy błota ciążą także na właścicielach nieruchomości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 23/2009,
21.12.2009
W praktyce zdarzają się przypadki, gdy budynek powstaje na gruncie nie będącym własnością budującego, ale poza wieczystym użytkowaniem są to na razie przypadki skrajne wynikające z reguły z zaniedbań budującego.
Dzięki nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zostaną ujednolicone terminy wypowiadania wysokości opłat czynszowych, z terminami przewidzianymi w ustawie lokatorskiej.
Niedawno minister infrastruktury przygotował prezent dla wszystkich mieszkańców kamienic i bloków, skarżących się na uciążliwe reklamy wielkoformatowe zasłaniające ich okna.
Z informacji przekazanych w komunikacie rządu wynika, że prawdopodobnie nie uda się uporządkować ksiąg wieczystych w terminie, który zakładała ustawa o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Oprócz czynszu najemcy mają obowiązek ponosić inne opłaty związane z korzystaniem z wynajmowanego lokalu. Zasadniczo drobne opłaty obciążają najemcę, a nie wynajmującego, chyba że strony ustaliły inne zasady w łączącej je umowie.
Na właścicielu lokalu ciążą przede wszystkim opłaty związane z ponoszeniem kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wydatki związane z utrzymaniem swojego mieszkania lub lokalu użytkowego.
Współwłaściciel nieruchomości wystawionej na licytację komorniczą, który nie jest dłużnikiem osobistym, lub wierzyciel hipoteczny może przejąć nieruchomość na własność za cenę nie niższą od 3/4 sumy oszacowania.