W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zwiększeniu szans na szybsze poświadczenie praw do spadku. Tym razem zajmiemy się samym aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzanym przez notariusza, a w szczególności procedurą jego sporządzenia.
Dzięki wchodzącej w życie 2 października 2008 r. ustawie o zmianie ustawy – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw – wiele osób zyska szanse na znacznie szybsze potwierdzenie praw do spadku.
W sytuacji, gdy z dróg wewnętrznych korzystają nie tylko ich właściciele, a także nieoznaczona i potencjalnie nieograniczona liczba użytkowników, właścicielom należy się odszkodowanie, jako że w takim wypadku drogi te pełnią de facto rolę dróg publicznych.
Jeżeli korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy m. in. odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę.
Od Nowego Roku zarządców nieruchomości czekają nowe obowiązki. 1 stycznia 2008 r. wchodzą bowiem w życie zmiany w ustawie, z 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Przepis Ordynacji podatkowej przyznający pierwszeństwo zaspokojenia hipotekom przymusowym Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego zabezpieczającym zobowiązania podatkowe, zaległości podatkowe i odsetki za zwłokę przed hipotekami ustanowionymi dla zabezpieczenia innych należności, jest niezgodny z art. 32 Konstytucji RP.
19 listopada weszła w życie ustawa, z 7 września 2007 r., o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Władanie cudzą nieruchomością przez Skarb Państwa, uzyskane w ramach sprawowania władztwa publicznego, może być posiadaniem samoistnym prowadzącym do zasiedzenia. Przy czym zasiedzenie nie biegnie, jeżeli właściciel nie mógł skutecznie dochodzić wydania nieruchomości.
Ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych zmierza do ochrony interesu publicznego oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie określa ona zasady i tryb wydawania zezwoleń na tworzenie i działanie hipermarketów.
Już wkrótce należy oczekiwać nowelizacji przepisu, zgodnie z którym znaczny ciężar opłacenia koniecznych badań archeologicznych spoczywa obecnie na inwestorze. Dzięki nowym ustaleniom koszty ponoszone przez właścicieli lub inwestorów ulegną obniżeniu.