Weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o policji. Główna zmiana dotyczy możliwości zajmowania przez funkcjonariuszy policji i ich rodziny lokali na podstawie decyzji administracyjnej. Do niedawna właściciele zajmowanych przez policjantów mieszkań nie mieli żadnych możliwości, by się pozbyć niechcianych lokatorów.
Zgodnie z przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, 31 lipca upłynął termin, do którego licencjonowani zarządcy nieruchomości musieli przesłać do gmin informację o wysokości czynszów za wynajęcie lokali, które nie należą do publicznego zasobu mieszkaniowego, czyli między innymi mieszkań znajdujących się w kamienicach.
Przeniesienie własności nieruchomości możliwe jest poprzez zawarcie między zbywcą i nabywcą właściwej umowy przenoszącej własność. W szczególności chodzi o umowę sprzedaży, zamiany czy też darowizny. Umowa rezerwacyjna to tylko krótki, ściśle określony etap na drodze do zawarcia umowy przedwstępnej.
Wykonawca, który zobowiązuje się do dochowania niemożliwych do realizacji terminów wykonania prac poprzez podpisywanie umów w tym zakresie, może swoim nierozważnym postępowaniem doprowadzić do nieuzyskania za wykonane roboty pełnego wynagrodzenia, gdyż zostanie ono pomniejszone o kary umowne przysługujące inwestorowi.
Przedsiębiorca, który chce rozpocząć inwestycję, może stanąć przed koniecznością uzyskania dodatkowo tzw. decyzji środowiskowej. Tak będzie w sytuacji, gdy realizacja inwestycji, mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 51, ust. 1, pkt 1 i 2 ustawy o prawie ochrony środowiska, oraz inwestycji mogących znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, będzie dopuszczalna po jej uzyskaniu.
Kupując lokal mieszkalny w kamienicy, koniecznie należy sprawdzić, czy jest ona wpisana w rejestrze zabytków lub znajduje się pod ochroną właściwego konserwatora zabytków.
W sytuacji gdy strony podpisały umowę najmu na czas określony, upływ terminu obowiązywania umowy pociąga za sobą kilka istotnych konsekwencji. Po zakończeniu umowy najmu najemca jest obowiązany zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
Księgi wieczyste prowadzi się głównie w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości, co stanowi gwarancję pewności obrotu nieruchomościami. Dla zachowania tej pewności należy dokładnie sprawdzić stan prawny księgi wieczystej (tj. treść ujawnionych w księdze wpisów).
Założeniem umowy najmu jest zapewnienie pewnej ciągłości stosunku prawnego łączącego strony umowy. Zakończenie stosunku najmu może być jednak poprzedzone okresem wypowiedzenia. W przypadku najmu lokali mieszkalnych terminy mogą wynosić nawet kilka lat.