Zasada zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, jeżeli nieruchomość nie została użyta na cel publiczny, który był powodem wywłaszczenia, ma rangę konstytucyjną. Zasada ta obejmuje równocześnie nie tylko zwrot prawa własności, ale również prawa użytkowania wieczystego, a także ograniczonych praw rzeczowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy umożliwiające Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa przymusowy odkup sprzedanych wcześniej nieruchomości rolnych lub ich wykup w szczególnych warunkach.
Sąd Najwyższy w uchwale z 7 marca 2008 r. stwierdził, że co do zasady właściciel lokalu mieszkalnego zobowiązany jest ponosić wydatki związane z utrzymaniem balkonu, ale jedynie w części, która służy do zaspokajaniu jego potrzeb mieszkaniowych.
W związku z licznymi rozbieżnościami w rozumieniu zwrotu „zasoby mieszkaniowe oraz gospodarka zasobami mieszkaniowymi” Minister Finansów postanowił dokonać interpretacji dookreślającej jego zakres.
Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.
Zgodnie z propozycją senatorów, do Kodeksu cywilnego ma zostać dodany artykuł stwierdzający, iż właściciel może wyzbyć się własności nieruchomości poprzez jej zrzeczenie się. Wymagana przy tym nadal będzie forma aktu notarialnego.
Od 1 stycznia 2009 r. dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku.
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmierzający do uproszczenia procedury odrolnienia gruntów w celu spowolnienia wzrostu cen działek budowlanych, umożliwienia gminom uzyskania większego wpływu na swój rozwój oraz zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.