Wbrew powszechnej opinii nabycie gruntu może się odbywać nie tylko na mocy zakupu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest użytkowanie wieczyste. Jest to znacznie rzadziej spotykana forma prawna, ale warto wiedzieć, na czym polega i jakie przywileje zapewnia.
Nieruchomość może należeć do jednego lub wielu właścicieli. Zazwyczaj na współwłasność mieszkania decydują się partnerzy czy też małżonkowie albo rodzice, chcący przekazać część udziałów w nieruchomości swoim dzieciom. Na czym polega współwłasność? Jakich formalności wymaga i ile kosztuje?
Kupiłeś lub sprzedałeś nieruchomość, ale z jakichś powodów postanowiłeś wycofać się z podjętej decyzji? Jeśli teraz zastanawiasz się, czy da się anulować zawartą umowę, przedstawiamy, w jakich przypadkach jest to możliwe.
Osoby, które nabyły nieruchomość, mogą sprzedać ją na rynku wtórnym. Jeśli jednak zrobią to przed upływem 5 lat od finalizacji transakcji, będą musiały zapłacić podatek od nieruchomości. Ile on wynosi i czy można go ominąć? Wyjaśniamy.
Wynajmujesz od kogoś mieszkanie? A może jesteś właścicielem nieruchomości? Niezależnie od tego, po której stoisz stronie, najprawdopodobniej pewnego dnia zechcesz wypowiedzieć umowę najmu. O czym trzeba pamiętać i jak to zrobić?
Czy deweloper może podnieść cenę sprzedawanej nieruchomości po zawarciu umowy deweloperskiej z klientem? W jakich sytuacjach jest to niezgodne z prawem? Czy klient może odstąpić od takiej umowy?
Napływ obcokrajowców do Polski nie pozostał bez echa na rynku wynajmu nieruchomości. Inwestorzy oraz osoby, które chcą wynająć swój lokal cudzoziemcom, powinny pamiętać o kilku istotnych dla nich kwestiach. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, co jest szczególnie istotne i o czym zapomnieć nie wolno.
Od pewnego czasu obserwujemy spowolnienie branży deweloperskiej. Z tego też względu wielu specjalistów zauważa, że może to być dobry moment na wprowadzenie zmian w strategii państwa w zakresie mieszkalnictwa. Pamiętajmy o tym, że rozpoczyna się walka o wyborcę w związku z przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi i samorządowymi. Dlatego partie polityczne zaczynają prześcigać się w propozycjach dotyczących m.in. rozwiązywania problemów mieszkaniowych.
Nowa ustawa deweloperska ma być kolejnym sposobem na ochronę interesów osób kupujących nieruchomości mieszkalne. Zostaje wprowadzona 10 lat po poprzedniej ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu. Jak zmienią się regulacje prawne i kiedy będą miały zastosowanie?
Mimo tego, że w mieście stołecznym znajduje się już prawie milion mieszkań, to tamtejszy segment nieruchomości mieszkalnych wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. Jak wprowadzić mieszkanie na rynek? Czy to prawda, że w każdej dzielnicy za metr kwadratowy zapłacimy ponad 12 tysięcy złotych?