Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 20/2004,
28.10.2004
22 września 2004 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, która dokonała gruntownej nowelizacji poprzedniej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Ustawa ta jest aktem prawnym, który kompleksowo ureguluje obszerną dziedzinę gospodarki nieruchomościami, obejmując szereg zagadnień, które wcześniej nie były objęte regulacją ustawową.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 19/2004,
01.10.2004
Darowizna to nieodpłatna i niewzajemna umowa zawarta między osobami fizycznymi, osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, której przedmiotem może być każda rzecz, która ma wartość.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 13/2004,
09.07.2004
Zmiana ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców była spowodowana faktem wejścia Polski do Unii Europejskiej i koniecznością wypełnienia zobowiązań traktatowych, zgodnie z którymi obywatele państw członkowskich muszą być traktowani tak jak obywatele Polski, także w zakresie zasad nabywania nieruchomości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 11/2004,
11.06.2004
Celem umowy przedwstępnej sprzedaży jest związanie stron, a jednocześnie umożliwienie im przygotowania się do zawarcia przyszłej umowy przyrzeczonej poprzez stworzenie między stronami więzi zobowiązaniowej.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 8/2004,
23.04.2004
Najczęściej występującą służebnością gruntową jest służebność przejazdu i przechodu. Służebność ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na możliwości przechodzenia i przejeżdżania przez cudzą nieruchomość, a powstaje najczęściej w wyniku zawartej umowy lub orzeczenia sądowego, rzadziej w wyniku decyzji administracyjnej.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 5/2004,
12.03.2004
Jeżeli jesteśmy właścicielem nieruchomości, powinniśmy zadbać o to, aby była dla niej założona księga wieczysta oraz aby stan prawny ujawniony w księdze wieczystej był zgodny z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości. Leży to zarówno w interesie właściciela nieruchomości, jak też osób mających określone prawa do nieruchomości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 3/2004,
13.02.2004
Umowa zamiany ze względu na koszty może być korzystniejsza od zawierania dwóch oddzielnych umów sprzedaży, dlatego warto, aby osoby szukające dla siebie większego mieszkania oprócz ofert sprzedaży zainteresowały się także ofertami zamiany. Niejednokrotnie zamieniając swoje mniejsze mieszkanie na większe, można znacznie zaoszczędzić na opłatach nawet w stopniu umożliwiającym remont nowego mieszkania, a ponadto wiele atrakcyjnych ofert na rynku dostępnych jest tylko w formie zamiany.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 1/2004,
16.01.2004
Z prawem pierwokupu mamy do czynienia wówczas, gdy określona ustawa lub czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron (uprawniony) pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy, na wypadek gdyby druga strona (zobowiązany) sprzedała rzecz osobie trzeciej.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 22/2003,
15.11.2003
Każda nieruchomość powinna mieć wytyczone i oznaczone granice na gruncie. W sytuacji, gdy te granice nie są jasno określone (na przykład z upływem czasu nastąpiło ich zatarcie), wystąpiły inne przyczyny powodujące wątpliwości co do ich przebiegu lub powstał spór co do przebiegu linii granicznej między właścicielami sąsiednich nieruchomości, konieczne może się okazać przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego.